15. březen je dnem smutného výročí německé okupace Čech, Moravy a Slezska. Jednalo se o okupaci zbylého území české části Českos...

před 8 měsíce 88
15. březen je dnem smutného výročí německé okupace Čech, Moravy a Slezska. Jednalo se o okupaci zbylého území české části Československa, tj. území Čech, Moravy a Slezska, které Německo a Polsko do té doby neobsadilo a neanektovalo, vojsky nacistického Německa. Proběhla 14. až 16. března 1939. V jejím důsledku bylo území obsazené Německem anektováno a byl zřízen autonomní Protektorát Čechy a Morava, vyhlášený 16. března 1939 výnosem o zřízení Protektorátu Čechy a Morava.

Bylo to pokračování "Dnů zrady", které Německo, Itálie, Francie a Velká Británie započaly Mnichovskou dohodou, kterou Německo samo 30. září 1938 spolupodepsalo a tímto navíc porušilo. Území Československa bylo již předtím zredukováno připojením takzvaných Sudet k nacistickému Německu 2. října 1938, východní části českého Těšínska a částí severního Slovenska k Polsku a části Podkarpatské Rusi a východního a jižního Slovenska k Maďarsku. Výsledkem těchto ztrát území byla vnitřní krize a vyhlášení druhé republiky. Následovala nejstrašnější válka v dějinách, která přinesla smrt více než 50 miliónu lidí, z toho 365 tisíc Čechoslováků.

Je to velké ponaučení pro dnešní dny. Nespoléhat se výhradně na cizí pomoc, ale v první řadě klást důraz v bezpečnostních a obranných otázkách sami na sebe. Mocnosti nás zradily v roce 1938, 1968, a pokud by došlo k mezinárodní krizi, tak by nás dnes zradily pro své zájmy znovu.

Přečtěte celý článek