150 miliard, které neexistují. Schillerová tepe vládu za rozpočet

5 měsíce starý 41

Podle Schillerové si kabinet Petra Fialy do novely rozpočtu pro rok 2023 napsal příjmy, které mít nebude. „Chybí vám 150 miliard. Máte mít schodek 445 miliard a máte 295, protože bylo před volbami,“ vyčetla Schillerová ministru práce a sociálních věcí Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL) v pořadu Partie na CNN Prima News.

Návrh zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 2023 počítá se schodkem 295 miliard korun. Vyšší výdaje, zejména na pomoc s vysokými cenami energií, hodlá kabinet financovat ze tří hlavních zdrojů. Kromě příjmů z emisních povolenek a dividend z ČEZu počítá i s výnosy připravované daně z mimořádných zisků neboli windfall tax. Ta ovšem ještě není schválená.

Podle Schillerové se výběr windfall tax nesmí objevit na příjmové stránce rozpočtu, dokud nebude legislativa hotová: „Je to protizákonný krok. Nesmíte to dát do rozpočtu,“ kritizuje poslankyně ANO.

Jak má vypadat windfall tax?

Ministerstvo financí navrhuje daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent.

Podle Jurečky se nová daň stihne do konce letoška schválit, nepůjde ovšem standardní legislativní cestou. „Windfall tax je připraven a napsán tak, aby mohl být schválen do konce roku v poslanecké sněmovně jako pozměňující návrh. Schválíme ho v rámci tisku, který už je dnes ve Sněmovně, bude tam načtena tato část,“ upřesnil ministr.

Poukázal také, že to, co Schillerová u Fialova kabinetu kritizuje, v minulosti sama udělala. Do rozpočtu pro rok 2021 si ještě coby ministryně financí Babišovy vlády vepsala jednu miliardu korun z tehdy neexistující digitální daně. Ta měla dopadnout na firmy jako je Google, Amazon či Facebook, ale schválit se tehdy nestihla.

Od nové „válečné“ daně, která dopadne na banky, energetiku a petrolejářský průmysl, si kabinet slibuje 85 miliard korun do rozpočtu v roce 2023. V roce 2024 má přinést 39 miliard, v roce 2025 pak 25 miliard korun.

Schillerová, která před svým angažmá na ministerstvu financí působila roky na Daňové správě, považuje takové výnosy za nadsazené: „Jak máte ty parametry napsané, nevěřím, že byste to mohli získat,“ uvedla.

Exministryně vládu také kritizuje za 50 miliard korun z modernizačního fondu, kterými si chce v roce 2023 vylepšit bilanci státní kasy. „Chcete je vzít z modernizačního fondu. Na to potřebujete mít  národní zákon, souhlas Evropské komise, souhlas Evropské investiční banky.“

Zdroj