16 aplikací pro mobily a počítače. Rusko nařídilo prodej elektroniky jen s předinstalovaným softwarem

3 měsíce starý 7

Mobilní telefony a tablety, počítače nebo chytré televize. Všechny tyto výrobky prodávané v Rusku musí od čtvrtka obsahovat i vybrané ruské aplikace a programy. Jejich seznam zkraje roku schválila ruská vláda a nařídila prodej elektroniky jen s už předinstalovaným softwarem od ruských výrobců. Od července chce dodržování vymáhat pokutami.

Od stálého zpravodaje Moskva 9:13 1. dubna 2021

Jednou z aplikací je Vkontaktě | Zdroj: www.piqsels.com

Komunikační program ICQ si dost možná vybaví každý, kdo začátkem nového milénia posílal zprávy přes internet. Postupem let ho sice vytlačila modernější konkurence, takřka zapomenutý messenger teď ale čeká velký návrat. Přinejmenším v Rusku.

Reportáž o povinných aplikacích v ruských mobilech a počítačích

Pro vysvětlení: kdysi populární program ICQ před dekádou koupila ruská internetová skupina mail.ru. Do ní patří nejenom stejnojmenná e-mailová služba, ale i sociální sítě VKontaktě nebo Odnoklassniki. I ty se teď mají povinně objevit na nových mobilních telefonech.

„Tento zákon koresponduje se snahou nahradit import včetně právě oblasti informačních technologií. A ruské úřady za poslední roky vyvinuly nemalé úsilí, aby omezily působení západních služeb, anebo aby je podřídily ruským zákonům,“ vysvětluje Sarkis Darbiňan, právník a zakladatel projektu Roskomsvoboda.

Ten si klade za cíl ochranu soukromí a svobody v digitálním světě. Tedy oblasti, na kterou se čím dál víc zaměřují i ruské úřady. „Podle stávajícího znění zákona není povinné používat předinstalované aplikace, ale při prvním spuštění přístroje budou výrobci chytrých telefonů muset navrhnout alternativu v podobě služeb spadajících na seznam vlády.“

Navzdory odporu nakonec na tyto požadavky přistoupili i výrobci, jako je Apple, kteří se podobným zásahům tradičně brání.

Pro chytré mobily to má být 16 ruských aplikací: od internetového prohlížeče a emailového klienta až třeba po antivirus nebo hlasového asistenta. Navzdory odporu nakonec na tyto požadavky přistoupili i výrobci, jako je Apple, kteří se podobným zásahům tradičně brání.

— Ivana Milenkovičová (@IMilenkovicova) April 1, 2021

Menu s 16 aplikacemi

Při prvním spuštění přístroje vyskočí jakési menu s ikonkami aplikací, které si může uživatel stáhnout. Pro chytré mobily jich má být 16 - od internetového prohlížeče a emailového klienta až třeba po antivirus nebo hlasového asistenta.

Ruský software do telefonů a počítačů. Vláda určí aplikace, které budou povinně předinstalované

Číst článek

Podle Sarkise Darbiňana budou moci uživatelé instalaci nabízených ruských aplikací jednoduše přeskočit a odmítnout. Případně se k nim vrátit později standardním způsobem, tedy přes distribuční služby App Store nebo Google Play. Jak ale upozorňuje, celá záležitost má svoje úskalí.

„Vzniká tu ale obecná otázka týkající se bezpečnosti aplikací. Nakolik skutečně chrání vaše osobní údaje, nakolik je předávají třetím stranám. Samozřejmě, ruské aplikace typu Vkontaktě nebo ICQ mají podle ruského zákona povinnost schraňovat všechny údaje a poskytovat je tajným službám. A to je potřeba si uvědomit při výběru aplikace.“

Moskva od roku 2014 kromě jiného vyžaduje, aby osobní data ruských uživatelů byla skladovaná na území Ruska. S poukazem na porušení nařízení se tak blokace dočkala profesní sociální síť LinkedIn a ruský regulační úřad opakovaně pohrozil i dalším západním platformám.

Ivana Milenkovičová

Zdroj