25. listopad – Mezinárodní den boje proti násilí na ženách. Jaké jevy k agresivitě přispívají?

2 měsíce starý 261

Spolu s negativními společenskými událostmi se zvyšuje také počet případů domácího násilí. Ukázala to nejen pandemie koronaviru. Nárůst domácího násilí hrozí třeba při vysoké inflaci a chudnutí domácností. Na 25. listopadu připadá Mezinárodní den boje proti násilí na ženách. Nejen proto je nutné si připomínat, že k agresivnímu chování nemusí přispívat pouze problémy v domácnosti, ale například i mistrovství světa ve fotbale.

Praha 23:21 25. listopadu 2022

Policie každoročně řeší stovky případů domácího násilí, jsou jich ale až tisíce | Foto: Nino Carè | Zdroj: Pixabay

Podle studie britské univerzity v Lancasteru vzrůstá v případě vítězství Anglie ve fotbale počet případu domácího násilí ve Velké Británii o 38 procent. Vinu za to samozřejmě nenese fotbal, ale emoce a vysoká spotřeba alkoholu.

25. listopadu je Mezinárodní den boje proti násilí na ženách. A nejen proto je nutné připomínat, že agresivní chování nemusí vyvolávat pouze problémy, ale klidně i Mistrovství světa ve fotbale.

Česka se to v současnosti netýká, to ale neznamená, že je u nás domácí násilí na ústupu. Za letošek policie eviduje 1253 případů domácího násilí.

Podle spoluzakladatelky organizace Rosa Zdeny Prokopové jsou reálné počty mnohonásobně vyšší a veřejnost na ně ale stále neumí dostatečně reagovat.

„Stále přetrvávají mýty, že žena mohla od útočníka odejít a nikdo ji tam nedrží. Nikdo se neptá, jak si to násilník mohl dovolit a jaké má vůbec právo, aby ženu nebo děti bil. Zodpovědnost se klade spíše na oběť,“ míní Prokopová

Sama poskytuje pomoc nejen týraným ženám už třicet let. Dává jim instrukce, jak postupovat, což je podle ní zcela nepostradatelné.

‚Pořád přemýšlím, jestli můj nesouhlas chápal, jestli viděl, že pláču.‘ Lucii znásilňoval partner

Číst článek

„Loni jsem se setkala s ženou, která zažívala dlouhodobé násilí a pronásledování. Obrátila se proto na policii, která případ evidovala a doporučila ji, aby odešla ke svým rodičům. Dobře se to ale neošetřilo, protože když ji pachatel opět kontaktoval, aby se sešli na veřejném místě, ona souhlasila a násilník jí poté zastřelil,“ popisuje Prokopová jeden z případů.

Kamenem úrazu může být i to, že si oběti neuvědomují útlak. S tím jim mimo jiné může pomoct aplikace Bright Sky.

„Porozumět celé situaci je vůbec první krok, jak se dostat z domácího násilí. Někdy je těžké rozpoznat některé znaky i pro samotné oběti nebo pro jejich blízké, násilník může být velmi okouzlující a mění se až za zavřenými dveřmi,“ říká Phoebe Crowderová, programová ředitelka zmíněné aplikace z Velké Británie.

Aplikace začala před třemi lety fungovat i v Česku a teď ji využívají lidé v dalších jedenácti státech. Aplikace nepomáhá jen definovat, zda se skutečně jedná o domácí násilí, ale rovnou poradí, kde vyhledat pomoc a co všechno můžou různé organizace obětem poskytnout.

Dají se v ní také ukládat důkazy a poznámky, které jsou klíčové pro policejní vyšetřování. Stopy po nich ale v telefonu nezůstanou, ukládají se na skrytém úložišti, aby je násilník neodhalil.

V Česku ji už využily tisíce lidí, a to nejen v období pandemie koronaviru, během kterého se žádosti o pomoc na různých tísňových linkách zvýšili zhruba o polovinu.

Pavlína Nečásková, ara

Zdroj