29 let je na vozíku, přesto se šampion ještě jednou svezl na své vítězné motorce

4 měsíce starý 86

 FOS Goodwood via YouTube

Byl to zvláštní pohled. Na start tradičního závodu do vrchu v rámci Festivalu rychlosti v Goodwoodu se v sobotu postavila červeno-bílá Yamaha s číslem 1, ale kolem ní stáli tři muži.

Jejich úkolem bylo "pětistovku" do posledního okamžiku držet a asistovat s rozjezdem. Muž, který na motorce seděl, si totiž nemohl pomáhat nohama. Trojnásobný mistr světa elitní třídy MS silničních motocyklů Wayne Rainey je už od roku 1993 upoután na vozíku.

Američan se v jedné stopě vydal poprvé po 29 letech. A měl k tomu skvělé parťáky. V Goodwoodu se spolu s ním sešly další tři velké motorkářské legendy: Mick Doohan, Kenny Roberts a Kevin Schwantz.

Toto kvarteto získalo mezi lety 1979 až 1998 dohromady 12 titulů mistra světa kubatury do 500 ccm, která předcházela MotoGP. Pátým "do party" byl v Goodwoodu o dvě generace mladší Dani Pedrosa.

61letý Američan řídil svůj mírně upravený dvouválcový speciál YZR500 bravurně až do cíle, kde neskrýval dojetí.

"Byl to nádherný pocit. Nikdy jsem nevěřil, že ještě někdy přehodím nohy přes nádrž motorky a svezu se na závodním stroji. A samozřejmě mě nikdy nenapadlo, že bych se mohl na trati znovu potkat s Kennym, Mickem a Kevinem," řekl dojatý Rainey, který je na vozíku od havárie v Misanu v září 1993.

Tehdejší lídr šampionátu "půllitrů" na italské trati spadl a poranil si páteř o hrubé kameny ve štěrkové únikové zóně uzpůsobené pro závody automobilů. Poškození míchy způsobilo, že od hrudníku dolů zůstal nehybný.

Zdroj