35 tisíc korun za chyby v kampani. Nejvyšší pokutu za loňské senátní volby dostalo ANO a komunisti

1 měsíc starý 24

Nejvyšší pokutu za porušení pravidel během loňských senátních voleb dostalo hnutí ANO a komunisté. Obě strany musely shodně zaplatit 35 tisíc korun, jak zjistil server iROZHLAS.cz. Komunisté nezveřejnili všechny informace o dárcích a beúzplatném plnění, hnutí ANO zase správně neoznačilo předvolební inzerát. Regulérnost předvolebních kampaní i hospodaření má v Česku na starosti Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí.

Brno 5:00 5. února 2023

Billboard hnutí ANO před volbami do Senátu, v nich se v Jihlavě v druhém kole utkala o postu Jana Nagyová (ANO) s Milošem Vystrčilem z ODS (ilustrační foto) | Foto: ČTK, Libor Sojka | Zdroj: Český rozhlas

„Nejvyšší zatím udělenou sankcí byla pokuta ve výši 35 tisíc korun dvěma kandidujícím subjektům,“ popsal už v polovině ledna pro iROZHLAS.cz tehdejší člen úřadu Tomáš Hudeček. Server iROZHLAS.cz zjistil, že se jedná o KSČM a hnutí ANO.

Nezveřejnění dárci i neoznačená kampaň. Dohledový úřad rozdal za senátní volby pokuty přes půl milionu

Číst článek

„Správce obsahu webových stránek KSČM omylem zavěsil tabulku s neúplnými informacemi,“ popsal pochybení, kterého se komunisté během voleb do Senátu dopustili, jejich mluvčí Roman Roun.

V tabulce konkrétně měli tři dny před volbami chybět některé informace o dárcích a tzv. bezúplatném plnění. Za to straně udělil dohledový úřad pokutu ve výši 35 tisíc korun. „Pochybení jsme uznali a pokutu uhradili,“ uvedl Roun.

Neoznačený inzerát

Sankci ve stejné výši vyměřil úřad také hnutí ANO. „Jednalo se o jeden inzerát, u kterého jsme opomněli uvést povinnou informaci o zadavateli a zpracovateli,“ popsal problém mluvčí hnutí ANO Martin Vodička.

Personální rošáda před finále prezidentské volby. Senát zvolí nové hlídače politických kampaní

Číst článek

Veškeré billboardy, inzeráty či plakáty použité v rámci předvolební kampaně totiž musí obsahovat ze zákona informaci, kdo je zaplatil a vytvořil. Stejně jako komunisté, ani zástupci opozičního ANO se pokutě nebránili. „Výtku úřadu jsme uznali, opravných prostředků jsme nevyužili a pokutu uhradili,“ sdělil Vodička. 

Celkově rozdal dohledový úřad ke konci ledna za senátní volby sankce ve výši 560 tisíc korun, a to ve třiceti ukončených řízení. Jedná se ale o průběžný „účet“ za senátní volby. Teprve na počátku roku měly totiž strany a hnutí povinnost odevzdat zprávy k financování kampaně. Úřad na stůl ale v zákonné lhůtě dostal jen 57 zpráv, v loňských senátních volbách přitom kandidovalo 71 subjektů. 

Hudeček tedy předpokládá, že úřad bude muset další správní řízení spustit. „Jistě budou zahájena. Oněch třicet ukončených řízení tedy není konečným číslem,“ podotkl. 

Tereza Čemusová

Zdroj