A jde se na Dány. Druhého Collinu zatím Schick a spol. na Euru nepotkali

2 měsíce starý 12

V Baku bude dnešní ostře sledovaný duel mezi Dány a Čechy řídit zkušený nizozemský sudí Björn Kuipers. Působil už na předchozím Euru i na posledních dvou turnajích MS. V roce 2014 mu svěřili i řízení finále Ligy mistrů mezi dvěma kluby z Madridu, Real tehdy porazil tým Atlétika 4:1 po prodloužení.

Sudí obecně jsou zatím na Euru za své výkony spíše chváleni, systém videorozhodčího VAR není nikterak nadužíván. A když je v akci, rozhoduje přesně, verdikty sudích jsou obecně fanouškům srozumitelné.

Připomeňme, že přezkoumání na videu pomohlo už českým barvám na turnaji k tomu, že Patrik Schick po úderu do nosu zahrával pokutový kop proti Chorvatsku. Nebo že byl nizozemský obránce Matthijs de Ligt za hraní rukou vyloučen a Češi pak ve čtvrtfinále využili „přesilovky“.

Na Euru v roce 2000 to v amsterdamské Areně byla „jiná káva“, když za bezbrankového stavu nařídil italský sudí Pierluigi Collina v 88. minutě pokutový kop poté, co zahlédl Jiřího Němce, jak stáhl za dres Ronalda de Boera.

A právě také za touto značnou aférou, po které byl Ital označován za nepřítele českého národa, se ohlíží i další díl videosérie Jedeme na Euro.

Nejen na Collinu se protagonisté série Jiří Hošek, Luděk Mádl a Jindřich Šídlo přeptali někdejších mezinárodních sudích Václava Krondla a Jiřího Moláčka. Rozhodl tehdy Collina správně, nebo ne? Jak se od té doby rozhodcovství změnilo? Co všechno sudím pomáhá? A učí se před utkáním na hotelu nadávky v jazycích užívaných týmy, jejichž duel budou pískat? Pusťte si video pod titulkem tohoto článku.

Zdroj