…a je to! Sociální demokraté šli v letošním roce po stopách Pata a Mata

2 měsíce starý 14

Jan Hamáček umí chodit po střeše. Pomáhá mu červený svetr. | FOTO: repro ČSSD

Sociálním demokratům se v letošním roce moc nedařilo. Popravdě jejich počínání snad nejvíce vystihuje známá dvojice nepříliš šikovných kutilů z oblíbeného večerníčku, jehož první série nese název …a je to! Pat a Mat symbolizují jednání představitelů České strany sociálně demokratické v právě končícím roce takřka dokonale.

Samozřejmě jisté odlišnosti tu jsou. Pat a Mat jsou dva, zatímco sociálních demokratů je o něco více, svoji podobnost s dvojicí ne zrovna obratných kutilů však nezapřou. V případě předsedy Jana Hamáčka je dokonce i vizuální. Můžeme se sice chvíli přít o to, zda je více podobný Patovi či Matovi. Tvar hlavy – to je celý Pat, ovšem nos – panečku – to je hotový Mat.

Dále čtěte

archiv

Koronavirus ohrožuje svobodnou žurnalistiku. Pomozte nám fungovat dál

Epidemie koronaviru a uzavírání ekonomiky postihlo celou řadu odvětví. Mezi nimi je i žurnalistika, za kterou nestojí žádný oligarcha nebo ...

číst článek »

Všechny pochybnosti však pohřbí jiný do očí bijící shodný znak – jestli si dovedete obě postavičky vybavit, už asi tušíte, o co jde. Ano, jistě, hádáte správně – Mat má úplně stejný červený svetr, jaký si v letošním roce tolik oblíbil i předseda sociální demokracie Hamáček. Ministr vnitra a vicepremiér mu propadl natolik, že nenosil skoro nic jiného, a jenom, když už bylo moc velké horko, vyměnil ho za červené tričko.

Tím ale paralela mezi sociálními demokraty a dvojicí šikulů ve žlutém a červeném svetru zdaleka nekončí. Velmi užitečným pomocníkem nám v tomto ohledu může být wikipedie, která podrobně popisuje některé typické prvky tohoto seriálu.

Snad nic nevystihuje známé kutily a sociální demokraty tolik jako to, že jejich snaha o řešení situaci naopak zhoršuje. Úsilí Pata a Mata vymotat se z nějaké té lepicí pásky či tapet tak většinou končilo tím, že do nich kromě sebe zamotali ještě nějaký nábytek a kdovíco dalšího, případně udělali ze svého obydlí kůlničku na dříví.

Dumání a poťukání si na čelo

Hamáčkovo vedení sociálně-demokratické strany hrozící volební debakl v letošních krajských a senátních volbách chtělo odvrátit tím, že povolalo do svých služeb jako volebního manažera svého bývalého statutárního místopředsedu a někdejšího hejtmana Moravskoslezského kraje Michala Haška. A výsledek? Sociální demokraté neobhájili jediné senátorské křeslo a z horní komory parlamentu vypadl i její bývalý předseda a „držák“, který zde působil od roku 1996, Milan Štěch. V krajských volbách pak ČSSD opustila hned pět krajských zastupitelstev.

Dále čtěte

webové stránky ČSSD

Předvolební spoluprací se Zelenými by sociální demokraté definitivně přiznali, že sázka na červený svetr byl omyl

Někteří představitelé sociálních demokratů prosazují předvolební blok se Stranou zelených. Taková spolupráce by měla svoji logiku, ale jednak ...

číst článek »

Zásadní je ovšem to, že sociální demokraté stejně jako Pat a Mat mají velmi optimistický přístup k problémům, kterým čelí. Pokaždé doufají, že se jim situaci podaří zachránit nějakým překvapivým, mazaným a důmyslným tahem. Před volbami v roce 2017 to byla rezignace Bohuslava Sobotky na post předsedy.

V letošním roce se to projevilo třeba v tom, s jakou vervou a nadšením sociální demokracie uchopila Hamáčkův červený svetr a využila ho ve své předvolební kampani: Šéf ČSSD si ho ve volebním spotu vyndal ze skříně jako svůj úbor superhrdiny a následně v něm kráčel po střeše ministerstva vnitra – jen vzlétnout a zachránit republiku. Bohužel k ničemu to nebylo a dopadlo to asi stejně, jako když si Pat a Mat chtějí vymalovat.

Wikipedie tento optimistický přístup k věci popisuje velmi půvabně: „Pat a Mat se i v nejzoufalejších chvílích největších katastrof stále, byť často nešikovně a neefektivně, snaží situaci vyřešit. Na žádnou sebehorší situaci nereagují zlobně nebo smutkem. Jejich nejnegativnější reakcí je tak zamyšlené dumání, nebo poťukání si na čelo, ale i to je často spíše gestem nového nápadu.“

Typické gesto Pata a Mata

Lépe by sociální demokraty vystihnout ani nešlo. Teď jsou opět ve fázi dumání a poťukávání si na čelo. Uvidíme, co zajímavého před sněmovními volbami ještě vymyslí. Že by například koalici se Stranou zelených? Zde si opět můžeme posloužit dalším typickým prvkem našeho oblíbeného večerníčku: překvapivý zvrat k horšímu místo dobrého konce.

Dále čtěte

FB Jana Hamáčka

Hamáček bohapustě fantazíruje, oranžové tsunami se už sotva dočkáme

Bývala doba, kdy sociální demokracie dosahovala takových volebních výsledků, že jí to dnes mohou závidět všechny politické strany, hnutí i různé ...

číst článek »

Ano, i v tomto směru představitelé sociální demokracie směle konkurují slavné dvojici kutilů. Sociální demokraté jsou zkrátka neuvěřitelně vynalézaví v tom smyslu, že když už něco vypadá celkem nadějně, tak to na poslední chvíli pokazí a obrátí v to nejhorší možné.

Letos se jim to povedlo třeba ve sporu s Andrejem Babišem o zrušení superhrubé mzdy; už už se zdálo, že by předseda ČSSD Jan Hamáček mohl zavelet k odchodu z vlády po skončení nouzového stavu, nakonec se ale takového odvážného činu lekl a zařadil zpátečku.

Ona i epizoda s červeným svetrem zpočátku působila celkem sympaticky ve srovnání s tím, co předváděl premiér Babiš. Sociální demokraté z ní však udělali frašku a politický kýč a neustálým opakováním učinili šaškování s červeným svetrem trapné.

Nezapomeňme ale ještě na jeden charakteristický prvek objevující se v seriálu o Patovi a Matovi: typické potřesení rukou. „Když Pat a Mat dosáhnou úspěchu, potřesou si rukama a pak současně udělají rázné gesto s loktem ohnutým do pravého úhlu. Tento jejich pozdrav je typickým gestem seriálu,“ uvádí wikipedie.

Tohle gesto se letos stalo velmi oblíbené. Nezbývá než sociálním demokratům popřát, aby ho udělali i po volbách do poslanecké sněmovny příští rok na podzim: „…a je to! můžou po oznámení volebních výsledků zvolat. V duchu příběhů o Patovi a Matovi lze tušit, jak to celé asi dopadne: překvapivý zvrat k horšímu místo dobrého konce.

Zdroj