AČR ukončila velení výcvikové mise EU v Mali, ze země se stahuje

3 měsíce starý 26

foto Ilustrační foto - Velení výcvikové mise Evropské unie (EUTM) v západoafrickém Mali převzal 21. června 2022 brigádní generál české armády Radek Hasala. Na snímku z 20. června 2022 je český voják střežící velitelství mise EUTM v Bamaku.

Praha/Bamako - Česká armáda dnes ukončila velení výcvikové mise EU v Mali (EUTM). Funkci zastával od června brigádní generál Radek Hasala, dnes velení předal španělskému kolegovi, brigádnímu generálu Santiagovi Fernandezovi Ortiz-Pepisovi. Česká armáda se zároveň z mise po téměř desetiletém působení do konce letošního roku stáhne. Armáda to uvedla na svém webu www.army.cz. Za desetileté působení misí prošlo 1200 českých vojáků, podíleli se na vycvičení přes 22.000 malijských vojáků a asi 300 armádních instruktorů. V zemi zůstane několik českých vojáků v rámci mise Spojených národů MINUSMA.

V zemi mohlo v poslední době působit až 120 českých vojáků, podíleli se na ochraně velitelství mise i výcvikového kempu Koulikoro. Misi česká armáda dvakrát velela, byla to její první podobná zkušenost

Nebojová mise EUTM má za úkol pomáhat při výcviku malijské armády. Vznikla v roce 2013 poté, co Mali čelilo útoku islámských radikálů. Od roku 2020 může pomáhat i dalším zemím ze skupiny G5 Sahel, kromě Mali tedy i Nigeru, Burkině Faso, Mauretánii a Čadu.

Působení spojeneckých vojáků v Mali ale v uplynulých měsících ovlivnily napjaté vztahy mezi přechodnou malijskou vládou a západními státy, především Francií. Země v posledních letech zažila dva vojenské převraty. Situaci komplikuje i rozhodnutí Mali, které do země pozvalo žoldnéře z ruské soukromé Wagnerovy armády. Kvůli sporům až v první polovině roku skončila protiteroristická operace Takuba, do které Česká republika vyslala své speciální síly z Prostějova.

Česká republika se kvůli situaci v Mali rozhodla v misi, která ztrácí svůj význam, nepokračovat a neprodloužit mandát, který vyprší na konci prosince. Vojáci se postupně ze země od podzimu stahují.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) avizovala, že Česko má zájem o další působení v zemích Sahelu, protože by Evropa tento neklidný region neměla opouštět. Kromě Mali mezi země Sahelu patří Mauritánie, Senegal, Burkina Faso, Niger, Čad, Súdán a Etiopie.

Misí podle armády od roku 2013 až do letošního prosince prošlo přes 1200 českých vojáků, někteří opakovaně. Část pracovala ve velení mise a na štábu, další zajišťovali ochranu velitelství mise EUTM v Bamako či výcvikového kempu v Koulikoro. Ostatní příslušníci české armády se pak ve spolupráci s francouzskými, malijskými, německými a španělskými jednotkami podíleli na výcviku tamních ozbrojených sil.

Podle velitele Velitelství pro operace Josefa Kopeckého česká účast v Mali potvrdila dobré jméno české armády. "Za těch necelých deset let nasazení se nám podařilo splnit všechny úkoly, naši vojáci zde získali i několik cenných bojových zkušeností. V od Evropy zcela odlišném prostředí se zde vycvičila řada příslušníků Armády ČR, kteří prokázali, že jsou schopni pracovat v různých podmínkách a plnit různé úkoly," uvedl.

Zdroj