ADHD je ‚rostoucí problém veřejného zdraví‘. Každé deváté dítě v USA trpí poruchou pozornosti, říká studie

před 2 týdny 54

Přibližně u každého devátého dítěte v USA ve věku od tří do sedmnácti let byla diagnostikována porucha ADHD. Upozorňuje na to stanice NPR s odkazem na zprávu amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Ta poruchu pozornosti a hyperaktivity označuje za „rostoucí problém veřejného zdraví“.

Washington 17:00 26. května 2024

Dítě

Dítě | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

Výzkumníci zjistili, že v roce 2022 bylo v USA diagnostikováno ADHD u 7,1 milionu dětí a dospívajících. To je o milion dětí více než v roce 2016. „Skok v počtu diagnóz nejspíš způsobilo to, že údaje byly shromážděné během pandemie,“ říká Melissa Danielsonová, statistička z Národního centra pro vrozené vady a vývojové poruchy CDC a hlavní autorka studie.

„Mnoho z těchto diagnóz mohlo být výsledkem toho, že dítě bylo na vyšetření kvůli něčemu jinému, jako například kvůli úzkosti nebo depresi, a jeho lékař zjistil, že má také ADHD,“ říká Danielsonová.

O ADHD u dospělých se dlouho nemluvilo. K vyhledání pomoci nemusíte mít plnou diagnózu, říká psychiatr

Číst článek

Statistička dodává, že nárůst počtu diagnóz je také spojený s rostoucím povědomím o ADHD –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a o různých způsobech, jakými se může u dětí projevovat. Chlapci jsou také diagnostikováni s ADHD častěji než dívky, a to až dvaapůlkrát. Podle nových zpráv se tento rozdíl ale v poslední době zmenšuje.

Studie vyšla v časopise Journal of Clinical Child & Adolescent Psychology a byla založena na údajích z Národního průzkumu zdraví dětí, který shromažďuje podrobné informace od rodičů.

Zpráva sice zjistila, že počet dětí s diagnózou ADHD od roku 2016 vzrostl, ale pouze přibližně polovina z nich užívá léky na léčbu tohoto onemocnění –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ve srovnání se dvěma třetinami dětí v roce 2016.

NPR připomíná, že děti s ADHD jsou vystavené zvýšenému riziku dalších problémům, včetně depresí, úzkostí a zneužívání návykových látek. Pokud se neléčí, může ADHD zvýšit riziko vážných zdravotních problémů v i dospělosti.

Jiří Klečka

Přečtěte celý článek