Adventní koncerty České televize letos získaly přes 18 milionů korun

3 týdny starý 9

foto Peníze, sbírka, koruna, bankovky, mince - ilustrační foto.

Praha - Adventní koncerty České televize (ČT) pro čtyři neziskové organizace letos pomocí dobročinných sbírek poprvé získaly částku přes 18 milionů korun. Na koncertech vystoupily Čechomor, Iva Bittová nebo sbor Cancioneta Praga. Za třicet let trvání tak sbírka podpořila více než 253 miliony korun 128 neziskových organizací po celé republice. ČTK o tom za ČT informovala Karolína Blinková.

Jedna z nejstarších veřejných sbírek v Česku pomáhá kontinuálně již od roku 1991. "Už loni jsme byli překvapeni tím, jak jsou diváci i v tak náročné době štědří. Letošní výsledek překonal naše nejodvážnější očekávání," uvedl dnes generální ředitel ČT Petr Dvořák.

Čtyřmi charitativními koncerty provedla diváky každou adventní neděli moderátorská dvojice Ester Janečková a Jan Potměšil. První charitativní koncert rozezněl Tereziánský sál Břevnovského kláštera 28. listopadu. Věnován bude Domovu sv. Anežky z Týna nad Vltavou zaměstnávajícímu osoby s mentálním a kombinovaným postižením. Nadcházející neděli se odehrálo hudební vystoupení v pražské Loretě na podporu Hospice sv. Jiří, který zajišťuje mobilní hospicovou péči v Karlovarském a Plzeňském kraji. Třetí z podvečerů podpořil na Vyšehradě organizaci Kaňka, provozující osobní asistenci a denní stacionář pro zdravotně postižené děti a celou sbírku zakončil hudební večer ve Strahovském klášteře, věnovaný Mezinárodnímu vězeňskému společenství pomáhajícímu dětem odsouzených rodičů.

Záštitu nad 31. ročníkem akce převzaly tváře Zpravodajství České televize – ?Daniel Stach, Jana Peroutková, Pavel Karas a Barbora Černošková. "Vybraná částka je úžasná, ale ještě důležitější je lidskost, která je za penězi skrytá. Ta je tím největším bohatstvím," podotkl moderátor Stach.

Diváci měli také letos několik možností, jak přispět. Vybrané organizace mohli podpořit posláním dárcovské SMS, zasláním daru na web nebo převedením libovolné částky na transparentní účet Adventních koncertů ČT. Přispívat mohli také telefonicky v průběhu každého z charitativních podvečerů. Sbírka trvá do konce roku.

Zdroj