Advokát Mann čelí kárné žalobě za výrok k prvňáčkům z Teplic

2 měsíce starý 17

foto Ilustrační foto - Základní škola v teplických Proseticích převzala 7. února 2018 výtěžek sbírky s názvem Oni je do plynu, my je do škol!, kterou v její prospěch vypsala organizace Romea. Na snímku z tiskové konference jsou (zleva) Patrik Zandl, tajemník Federace židovských obcí v ČR Tomáš Kraus, ombudsmanka Anna Šabatová, ředitelka školy Marcela Prokůpková, sociolog Ivan Gabal, předseda výboru pro národnostní menšiny Ústeckého kraje Pavel Vodseďálek, ústecký zastupitel Martin Mata a bývalý ministr pro lidská práva a hudebník Michael Kocáb,

Praha - Advokát Michael Mann čelí kárné žalobě kvůli mediálním výrokům, které pronesl v souvislosti s kauzou nenávistného komentování fotografie teplických prvňáčků. ČTK to dnes sdělila mluvčí České advokátní komory (ČAK) Iva Chaloupková. Mann podle předsedy kontrolní rady komory závažně porušil povinnosti advokáta.

Mann hájil muže, který v roce 2017 přidal na sociální síti komentář pod snímek žáků první třídy teplické Základní školy Plynárenská. Do třídy chodily převážně romské a arabské děti. Muž pod fotku napsal "Ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí. Neříkej, že Tě to nenapadlo!!!". Soudy ho loni pravomocně potrestaly podmínkou v délce 16 měsíců. Mann v rozhovoru pro server iRozhlas.cz uvedl, že se komentáři sám zasmál a že jde o klasický černý humor.

Prověření Mannova vyjádření inicioval tajemník ČAK, kontrolní rada komory pak shledala podnět důvodným a její předseda podal 14. ledna kárnou žalobu.

"Kárný žalobce viní JUDr. Manna především z toho, že některými výroky v rámci rozhovoru pro server iRozhlas porušil povinnost činit v souvislosti s výkonem advokacie projevy věcné a střízlivé a že tímto svým chováním snížil důstojnost advokátního stavu," vysvětlila Chaloupková.

O tom, zda se Mann dopustil kárného provinění, rozhodne kárný senát složený ze členů kárné komise ČAK. Ten může Manna zprostit žaloby, nebo mu uložit některé z kárných opatření stanovených v zákoně o advokacii: napomenutí, pokutu, dočasný zákaz výkonu advokacie nebo nejpřísnější vyškrtnutí ze seznamu advokátů.

Zdroj