Advokátka dostala desítky výhrůžných e-mailů, zastal se jí Ústavní soud. Projevy nenávisti nelze zlehčovat

4 měsíce starý 123

Dlouhodobé obtěžování nenávistnými zprávami nelze bagatelizovat, závažné případy narušení soukromí a lidské důstojnosti by měly řešit trestní soudy, nikoliv jen přestupkové komise, plyne ze středečního nálezu Ústavního soudu. Ten konstatoval, že justice porušila práva advokátky Kláry Kalibové. Případ člověka, který ji samotnou dlouhodobě pronásledoval nenávistnými zprávami, skončil jen v přestupkovém řízení.

Brno 12:12 30. března 2022

Ústavní soud v Brně (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Pražské soudy porušily právo Kalibové, která v obecně prospěšné společnosti In IUSTITIA dlouhodobě pomáhá obětem předsudečného násilí a další trestné činnosti z nenávisti, na ochranu lidské důstojnosti a také její právo na ochranu před neoprávněným zasahováním do soukromého a rodinného života, rozhodl Ústavní soud.

Podle Kalibové jde o zásadní rozhodnutí. „Lidé, kteří jsou v podobném postavení a jsou dlouhodobě intenzivně pronásledováni, budou moci opřít svoje práva i v trestním řízení o tento nález Ústavního soudu,“ řekla Kalibová.

Během tří měsíců v roce 2020 dostala Kalibová do své e-mailové schránky 114 zpráv, mnoho z nich hrubě vulgárních. Měly výhrůžný, zastrašující, hanobící i pornografický charakter.

„I pokud by stěžovatelka neměla za to, že se jí vedlejší účastník pokusí skutečně fyzicky ublížit, míra strachu a narušení psychologické pohody, které musela v důsledku jeho jednání prožívat, musela být natolik vysoká, že zasluhovala trestněprávní ochrany,“ stojí v nálezu soudce zpravodaje Vojtěcha Šimíčka.

Není to už trestné? Nenávistné komentáře na internetu řeší policejní analytici, objasňuje reportérka

Číst článek

Obvodní soud pro Prahu 6 ani odvolací Městský soud v Praze však muže nepotrestaly.

„Je namístě položit otázku, co jiného by podle soudu představovalo vytrvalé a systematicky prováděné kontaktování stěžovatelky vedené snahou změnit její obvyklý způsob života a ohrozit její duševní rovnováhu než právě jednání vedlejšího účastníka,“ řekl Šimíček.

Pražské soudy ani po středečním nálezu nemusí kauzu znovu otevřít. Ústavní soudci z podnětu Kalibové pouze konstatovali porušení jejích práv. Zrušení sporného usnesení o postoupení věci do přestupkového řízení Kalibová nepožadovala.

ČTK

Zdroj