Afghánský tlumočník, který pomáhal Bidenovi, se dočkal. Ze země uprchl i díky pomoci z Washingtonu

3 měsíce starý 26

Z Afghánistánu uprchl tlumočník, který před 13 lety pomáhal zachránit současného amerického prezidenta Joea Bidena. Americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že se v evakuaci Amána Chalílího a jeho rodiny samo angažovalo.

Kábul/Washington 12:48 12. října 2021

Poslední američtí vojáci opustili Afghánistán na konci srpna | Zdroj: Reuters

V roce 2008 musela dvojice vojenských vrtulníků Black Hawk s tehdejšími senátory Joem Bidenem, Chuckem Hagelem nebo Johnem Kerrym přistát v zasněženém afghánském údolí kvůli vánici.

Ačkoli nešlo o oblast ovládanou Tálibánem, místo nebylo považováno za bezpečné a politici se mohli stát terčem únosu. Chalílí byl tehdy jedním z afghánských zaměstnanců americké vlády, kteří zákonodárce odvezli do bezpečí.

V roce 2008 pomáhal při záchraně Bidena, sám teď žádá o pomoc. Tlumočník zůstal v Afghánistánu uvízlý

Číst článek

Chalílí však po srpnovém obsazení Kábulu islamistickým hnutím Tálibán v afghánské metropoli uvízl – navzdory tomu, že americké administrativě v minulosti pomáhal, pro něj v evakuačních letech nezbylo místo. Vojáci mu u brány kábulského letiště sice povolili jít dovnitř pouze bez manželky a dětí, což odmítl. Neúspěšné byly i jeho předchozí pokusy o zisk speciálního imigračního víza.

„Dobrý den, pane prezidente. Zachraňte mě a moji rodinu,“ vzkázal tehdy prostřednictvím amerického deníku The Wall Street Journal.

Jeho vzkaz zazněl díky novinářům i přímo v Bílém domě. Bidenova mluvčí Jen Psakiová následně slíbila, že Spojené státy Chalílího dostanou pryč.

Za záchranu Mohameda a jeho rodiny se vyslovilo i několik amerických vojáků, kteří s ním v Afghánistánu v minulosti spolupracovali. Bývalí kolegové pro list Wall Street Journal popsali, že s nimi Mohamed stál bok po boku i během nejméně stovky přestřelek.

Klára Pavlíková, eku

Zdroj