Agenti FSB i zlaté záchody. Putinův inženýr odhalil informace o nejtajnějším ruském městě

5 měsíce starý 41

Stanislav Čekaljov je inženýr a zahradní architekt, který podle svých slov do letošního ledna pracoval na stavbě Putinova komplexu Novo-Ogaryovo. Ve videu, které zveřejnil asi před měsícem, řekl, že na vlastní oči viděl zákoutí luxusního sídla, které hlídají agenti ruské bezpečnostní služby FSB a jehož součástí jsou například i zlaté záchody.

Web Aktualně.cz informoval, že podle ruského investigativního serveru MBCH-Media se sídlo mimo jiné skládá z pětipatrového sportovního areálu s ledovou plochou, čtyřpatrového domu pro hosty, soukromých lázní, ledového paláce nebo nemocnice. Jako z filmu o tajných agentech působí informace o existenci tajného tunelu, který vede do Putinovy rezidence.

Podle ruského nezávislého webu Vjorstka nabídl Čekaljovovi práci v Putinově sídle loni v prosinci Dmitrij Tambocev, generální ředitel a majitel společnosti Water Engineer. Konkrétně se měl dnes pětadvacetiletý inženýr zabývat instalací zavlažovacího systému. Po začátku ruské invaze na Ukrajinu inženýr svou rodnou zemi opustil. Nejdříve zamířil do Černé Hory, kde se následně rozhodl odcestovat na Ukrajinu, aby tamním tajným službám nabídl informace o střeženém komplexu.

Díky tranzitnímu vízu, které si zařídil, přejel přes Srbsko do Bukurešti, kde ho zadrželi místní pohraničníci. „Strávil jsem den na letišti. Důstojníkovi jsem řekl, že mířím na Ukrajinu, protože mám utajované informace, které musím předat,“ popsal Čekaljov redakci webu Vjorstka.

Rumunské úřady ho však deportovaly zpět do Srbska. Hned další den si v Bělehradu sjednal schůzku na ukrajinské ambasádě. Jejímu zaměstnanci popsal svůj příběh a s jeho pomocí do Kyjeva poslal veškerou dokumentaci objektu, kterou u sebe měl, spolu s dvanáctihodinovou zvukovou nahrávkou rozhovorů s kolegy.

Ze Srbska se Čekaljov přemístil přes Turecko do Gruzie, kde nyní vyvíjí počítačovou hru. Její děj se má odehrávat v luxusním prezidentském komplexu a hráči budou mít možnost bojovat proti agentům FSB, Putinovi nebo čečenskému vůdci Ramzanu Kadyrovovi. Prostory objektu mají na sto procent napodobovat Putinovo sídlo.

Další sídlo u Černého moře

O Čekaljovovi se po vynesení utajovaných informací výhružně vyjádřil i Tambocev, který mu práci v areálu zajistil: „Doufám, že se tím už zabývají odpovědné úřady. V podstatě se sám pohřbil.“

Historie vládního komplexu Novo-Ogaryovo sahá až do 50. let minulého století, kdy si zde své sídlo nechal vybudovat tehdejší premiér Sovětského svazu Georgij Malenkov. Jeho centrem je údajně vila z 19. století. V roce 2000 po uchopení moci Putinem probíhala rekonstrukce objektu, která měla trvat asi rok. Za dobu své vlády zde ruský diktátor přijímal zahraniční politické návštěvy a během pandemie koronaviru zde pobýval v izolaci. O masivním rozšiřování komplexu o několik budov informoval loni v červenci web MBCH-Media.

Putin by měl podle informací Fondu boje s korupcí ruského opozičníka Alexeje Navalného vlastnit i přepychové sílo u Černého moře. Rezidence se údajně rozkládá na území 39krát větším, než je Monacké knížectví. Kreml však popírá, že by sídlo patřilo Putinovi.

Zdroj