Agresivní ochranka Budějovic drsně napadla fanoušky. Klub zaplatí 350 tisíc, rozhodla komise

6 měsíce starý 8

Incident se odehrál 23. dubna během 28. ligového kola, v němž Jihočeši rozdrtili Jablonec 5:1. Krátce po utkání se na sociálních sítích objevil videozáznam, na němž jeden z pořadatelů za tribunou vláčí fanouška hostů po zemi a další do něj několikrát udeří pěstí.

Komise se událostmi v Českých Budějovicích zabývala 14 dnů. Před týdnem od obou klubů dostala důkazní materiály a verdikt vynesla až na čtvrtečním zasedání. Jihočeši tvrdili, že incidentu předcházely výtržnosti jabloneckých fanoušků. Hostující příznivci se podle Dynama neúspěšně pokoušeli dostat na stadion zadarmo a vydávali se za zaměstnance Severočechů. Jeden z příznivců prý ve svém sektoru ve 32. minutě vytrhl sedačku a hodil ji ke hřišti, zastavila ji ale ochranná síť. Stejný muž podle Jihočechů o přestávce dokonce zaútočil na obsluhu stánku s občerstvením a pracovníky bezpečnostní agentury, což ale disciplinárka označila za lež.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Sparta se v budoucnu chystá přestěhovat z Letné. Nový domov by mohla najít na Strahově

„Disciplinární komise nashromáždila velké množství dokumentů a kamerových záznamů ze stadionu. V kombinaci s vyslechnutím zástupců obou klubů měla dostatečné důkazní materiály pro to, aby mohla spolehlivě rekonstruovat dění kolem zásahu pořadatelské služby i všechny události, které zásahu předcházely stejně jako ty, které po něm následovaly,“ uvedl předseda komise Richard Baček.

Kamerové záznamy i výpovědi některých svědků podle komise dokládají, že tvrzení Dynama o fyzickém napadení členů bezpečnostní agentury nebo obsluhy stánku s občerstvením ze strany jabloneckých fanoušků se nezakládají na pravdě. „Konflikt byl dle mínění komise vyvolán neadekvátně agresivním chováním bezpečnostní agentury poté, co jeden z jabloneckých fanoušků vhodil uvolněný sedák do ochranné sítě. Naprosto bezprecedentní postup členů bezpečnostní agentury pokračoval i v útrobách stadionu stejně jako mimo areál stadionu v případě zásahu proti dvěma vyvedeným fanouškům Jablonce,“ podotkl Baček.

Incidentu se dalo předejít

Celému incidentu se podle disciplinárky dalo ze strany domácích pořadatelů předejít. „Fanoušci Jablonce byli viditelně v podnapilém stavu už při příchodu na stadion. Domácí klub mohl všemu předejít, pokud by je nevpustil na stadion tak, jak mu ostatně umožňuje návštěvní řád. Chování fanoušků Jablonce se následně během prvního poločasu neobešlo bez drobných incidentů v podobě pokusu o vhazování předmětů na hrací plochu. Za tyto přestupky také hostující klub obdržel trest ve výši 20 tisíc korun,“ řekl Baček.

Jím vedená komise udělila vyšší peněžitý trest jen v březnu 2019, kdy dostala Viktoria Plzeň pokutu půl milionu korun po utkání se Spartou na Letné, v němž pyrotechnika hozená ze sektoru pro hosty zranila několik diváků. Pořádající Pražané museli za výtržnosti diváků zaplatit 350 tisíc korun.

„Reakce bezpečnostní agentury v Budějovicích byla zcela neadekvátní situaci, kterou v určitých momentech sami členové pořadatelské služby vyvolali. Z našeho pohledu rozhodně nešlo o selhání jedince, ale k nepřiměřené brutálnímu chování skupiny osob z bezpečnostní agentury. Disciplinární komise se proto rozhodla udělit domácímu klubu, který zodpovídá za činy své pořadatelské služby, nejvyšší pokutu v aktuálně probíhajícím soutěžním ročníku,“ dodal Baček.

Zdroj