Agresivní pacienti i narkomani. Lékaři z emergency v Ústí přiblížili, jak vypadá jejich práce

6 měsíce starý 11

Žena pod vlivem drog křičí v mostecké nemocnici a dožaduje se ošetření. V Ústí zase agresivní pacient rozbíjí květináč. I to jsou výjevy, se kterými se setkávají lékaři a zdravotní sestry na urgentním příjmu. Nemocniční emergency je určené pro závažné případy. Lidé ho ale často zneužívají kvůli banalitám anebo jen proto, že nechtějí čekat ve frontě na ambulanci nebo u praktického lékaře.

„Správně by to měly být stavy, kdy je člověk ohrožen přímo na životě. Štípnutí komára nepatří na urgent, nebo že někdo celý den popíjí, pak je mu špatně, tak to už vůbec ne, to je opravdu hanebné zneužívání urgentu. Nebo, že si píchne pervitin a přijde si vyladit formu k nám,“ popsala pro CNN Prima NEWS primářka Emergency Jana Bednářová.

Čtěte také: Dítě se může snadněji utopit při koupání v domácím prostředí. Jak tomu předejít?

Někdy jsou pacienti tak opilí, že lékařům nejenže sprostě nadávají, ale i vyhrožují sebevraždou. „Agresivních pacientů bohužel přibývá, ať už jsou pod vlivem drog nebo alkoholu, u nás šest promile není nic vzácného,“ doplnila primářka.

V krátkých internetových videích se teď nemocnice snaží lidem náročnou práci lékařů a zdravotníků přiblížit. „Budeme chtít prokopnout strach z poskytování první pomoci a nevědomost, jak ty systémy fungují,“ upřesnil mluvčí krajských záchranářů Prokop Voleník.

„Dost často narážíme na to, že si lidi stěžují, že urgentní příjmy jsou přeplněné, že dlouho čekají, tak vlastně i tohle chceme osvětlit,“ uzavřela mluvčí Krajské zdravotní Jana Mrákotová. Kromě zneužívání emergency chtějí lékaři vysvětlit i téma poskytování první pomoci.

Zdroj