Agrofert by měl začít znovu dostávat dotace od Evropské unie. V Bruselu kvůli tomu zasedl výbor

4 měsíce starý 13

Evropská unie by měla začít znovu vyplácet peníze na dotace pro Agrofert. Už nehrozí porušení zákona o střetu zájmů, protože šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který holding vložil do svěřeneckých fondů, už není premiérem. Informuje o tom web iRozhlas.

Peníze z Evropské komise na projekty Agrofertu přestaly chodit v roce 2019, kdy začal unijní audit ke střetu zájmů expremiéra Babiše. Ke každé žádosti o výplatu peněz pak museli úředníci z ministerstva financí navíc dokládat, že žádost neobsahuje výdaje pro Agrofert. Audit je ale již několik měsíců uzavřen a Babiš není více než 10 měsíců ve vládě. Přesto tato praxe pokračuje dál a Česko od výměny vlády nepožádalo Evropskou komisi o proplacení žádné dotace pro koncern.

Dále čtěte

()

Je to tady. Rozšířené vydání knihy Pavla Šafra objednávejte už teď

číst článek »

„Platební a certifikační orgán (ministerstvo financí – pozn. red.) po skončení funkčního období předchozí vlády – druhá vláda Andreje Babiše – nepožádal Evropskou komisi o proplacení žádných výdajů projektů příjemců ze skupiny Agrofert,“ uvedla pro iROZHLAS.cz Gabriela Krušinová z tiskového odboru ministerstva financí.

Vyplácení evropských dotací funguje na principu předfinancování, dotace jsou tedy nejdříve vyplacené z českého státního rozpočtu, poté o jejich proplacení žádá ministerstvo financí Evropskou komisi. Jde tedy o peníze, které už firmy Agrofertu dostaly z české státní kasy. Tento postup by se ale měl brzy změnit a proplácení dotací by se mělo odblokovat.

V Bruselu proběhlo v září zasedání výboru, který řešil okruh výdajů, o které bude moct Česko na dotace žádat. Tuzemské úřady nyní čekají na písemné vyhotovení závěrů.

„Očekáváme, že Evropská komise své rozhodnutí z výše uvedené Committee předá členskému státu formou dopisu. Následně bude ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu řešen seznam projektů, u nichž dojde ke vložení výdajů do žádosti o platbu pro Evropskou komisi,“ popsala Krušinová.

Dále čtěte

Tiskový mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček (ČTK)

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se tajně oženil s ukrajinskou přítelkyní

číst článek »

Úředníci ministerstva průmyslu a obchodu ale zatím žádný takový seznam připravený nemají. „Seznamem, o kterém píšete, nedisponujeme. Jednotlivé případy budou posouzeny v souladu se závěry auditu a souvisejícím šetřením,“ sdělil na dotaz iRozhlasu David Hluštík z tiskového oddělení ministerstva.

Ministerstvo financí neupřesnilo, o jaký počet projektů se jedná, v květnu loňského roku šlo ale o 18 projektů dceřinek Agrofertu za více než 232 milionů korun. Už nyní je jasné, že 100 milionů korun budou chtít české úřady naopak zpět po Agrofertu. Jde o dotace pro Pekárnu Zelená louka patřící pod Penam, která čerpala dotace na inovativní výrobu toustového chleba. Ve skutečnosti na ní ale nic inovativního nebylo. Dále Brusel neproplatí dvě dotace pro firmu Cerea a jednu pro firmu Fatra.

Zdroj