Agrofert sdírá z kůže občany, abyste si mohl koupit zámek ve Francii, pustila se Nerudová do Babiše

před 2 týdny 33

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v sobotu prohlásil, že je v politice kvůli lidem, kteří ho podporují, a ekonomka a kandidátka do europarlamentu Danuše Nerudová se tedy rozhodla uvést věci na pravou míru. Babiš je totiž podle ní v politice hlavně kvůli Agrofertu a lidem, které Agrofert zaměstnává, dává almužnu.

Andrej Babiš v sobotu jako jediný kandidát obhajuje na sněmu ANO post předsedy hnutí. Nemá konkurenci, nominaci získal ze všech krajů. Před dvěma lety ovšem tvrdil, že na šéfa hnutí už příště kandidovat nebude. Ke změně názoru ho prý přiměly různé věci, a to i soukromého charakteru. „Ale je to hlavně to, že mám stále plno fanoušků, kteří mi věří,“ řekl v sobotu.

Později na vysvětlení dodal, že politika pro něj nikdy nebyla cílem života ani vrcholem jeho kariéry. „Nikdy mě neživila a živit nebude. Co mě ale přimělo v politice ještě zůstat, je veliká podpora, které se mi dostává nejen od členů hnutí ANO, ale především od občanů,“ uvedl. Ty podle něj už druhým rokem „dře z kůže současná vláda neschopných amatérů a všehoschopných asociálů“, zkritizoval pětikoalici.

Vůči tomuto jeho tvrzení se ovšem ohradila ekonomka a kandidátka do europarlamentu za hnutí STAN Danuše Nerudová. „V politice jste kvůli Agrofertu, který sdírá z kůže občany, abyste si vy mohl koupit zámek ve Francii,“ vytkla Babišovi s tím, že dává almužnu většině svých zaměstnanců.

Ceny podle Nerudové také šponuje občanům přímo Babiš a Agrofert a kvůli jeho nemravným cenám pak i odběratelé. „Doba je bouřlivá, ale i kvůli vám a vaší neschopnosti připravit zemi na horší časy v době, kdy bylo jasno a svítilo slunce,“ vyčetla předsedovi hnutí ANO Nerudová jeho podnikání.

Pozice Agrofertu na českém trhu v souvislosti s vysokými cenami potravin se řeší dlouhodobě, přičemž premiér Petr Fiala (ODS) i další vládní politici ukazují právě na Babiše jako na příčinu drahých potravin. Podle premiéra by totiž Babiš mohl ceny jedním rozhodnutím snížit. Podle předsedy hnutí ANO ovšem o cenách potravin rozhodují obchodní řetězce, ne Agrofert.

Zároveň má řada firem spadajících do holdingu Agrofert ze svěřenského fondu Andreje Babiše sice vysoké zisky, ale na zaměstnancích se to neodráží a na to upozornila nyní i Nerudová. Například firma Vodňanská drůbež v prosincovém inzerátu nabízela hrubou měsíční mzdu od 17 900 korun, tedy jen o něco málo víc, než je minimální mzda. Jde přitom o dvousměnný provoz a průměrná hrubá měsíční mzda ve výrobě potravinářských produktů je podle Českého statistického úřadu 34 036 korun.

Přečtěte celý článek