Akademie věd: Ústav pro soudobé dějiny se zapojil do vzdělávání učitelů dějepisu

před 1 měsíc 104

Praha - Aktivní zapojení do vzdělávání učitelů i sdílení znalostí s odborníky v oblasti výuky dějepisu jsou cílem nové iniciativy Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd. Ten se letos zapojil do několika projektů zaměřených na výuku soudobých dějin. Společně s dalšími výzkumnými organizacemi a univerzitami například organizuje několik odborných akcí, které jsou určené pro vědce i didaktiky a vyučující dějepisu. Informovala o tom Akademie věd.

Podle odborníků je povědomí o historii podstatnou součástí vzdělání, pomáhá i porozumět současnému světu. "Považujeme proto za důležité, aby historici a historičky diskutovali metody a výsledky akademického výzkumu s veřejností, zejména s těmi, kdo dějepisnou výuku zajišťují či odborně připravují. Školní dějepis, jeho metodika i historické vzdělání na univerzitách musí reagovat na obrovské společenské proměny a zároveň je pomáhat z historické perspektivy vysvětlovat," řekla ředitelka Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR Adéla Gjuričová.

Historici spolupracují například s Technickou univerzitou v Liberci, Asociací pro didaktiku dějepisu, Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy i některými zahraničními institucemi. Společně připravili vzdělávací semináře, konference či workshopy, které se budou konat letos v létě a na podzim.

Seminář pro učitele dějepisu a občanské výchovy, historiky, archiváře a další zájemce o dějiny s názvem Děti, mládež a moc 1938/39 až 1989 se bude konat od 19. do 21. srpna v Liberci. Akce má podle Gjuričové dlouholetou tradici. Seminář se bude zabývat mladými lidmi v diktaturách, podle odbornice by to mohl být návod pro učitele dějepisu, jak mluvit o dějinách s lidmi, kteří si danou dobu nepamatují a nemají k ní přístup ani prostřednictvím rodinné paměti.

Akademický historický výzkum by se měl podle Gjuričové přestat vnímat odděleně od školního dějepisu a vzdělávání dějepisářů, překlenutí rozdílů ve vnímání je jedním z cílů semináře v posledních letech. Letos jsou pro účastníky připravené odborné přednášky, didaktické workshopy, filmové semináře i živé natáčení epizody Podcastu pro soudobé dějiny. "Nyní ho (podcast) chceme nabídnout jako pomůcku vyučujícím dějepisu i jako platformu pro diskusi o tom, co jsou dnes vlastně důležité historické otázky a jak je možno o nich s těmi nejmladšími hovořit," řekla Gjuričová.

V září se pak bude v Liberci konat konference, která se zaměří na vzdělávání budoucích učitelů a rámcový vzdělávací program v oblasti Člověk a společnost. Součástí konference bude podle pořadatelů i diskuzní panel studentů učitelství dějepisu. V říjnu se odborníci sejdou na konferenci Dějiny ve veřejném prostoru v Ústí nad Labem. Zaměří se na proměny paměti pod tlakem nejrůznějších konfliktů. Věnovat se bude současným válkám ale i jednotlivým kontroverzím a konfliktním výkladům historických událostí.

Přečtěte celý článek