Aktuálně.cz a Economia mají jako první v Česku prestižní certifikát důvěryhodnosti

před 3 měsíce 88

 Václav Vašků

Certifikát JTI je celosvětovým standardem důvěryhodnosti novinářské práce. Iniciovali ho Reportéři bez hranic spolu s Evropskou vysílací unií a agenturou AFP. Sestavila ho pak skupina 130 odborníků, institucí, regulačních orgánů, vydavatelů a hráčů v oblasti nových technologií. Jde dosud o nejrelevantnější a nejkomplexnější pokus o zdravější informační prostor. S JTI nyní pracuje přes 1000 mediálních domů z 80 zemí celého světa.

Certifikují se novinářské standardy, postupy práce, ověřování informací, práce s nimi. Výsledkem je zevrubná zpráva o transparentnosti, kterou následně posuzuje nezávislý auditor, společnost Deloitte.

"Důvěryhodnost založená na kvalitním obsahu je základní hodnotou společnosti Economia a jejích titulů. Certifikát JTI objektivně dokazuje, že jdeme správnou cestou. Je to vzkaz našim čtenářům, že se na kvalitu obsahu našich titulů mohou opravdu spolehnout, což je v době značného informačního balastu, fake news a rostoucí role AI v jejich generování stále důležitější," říká Lenka Černá, generální ředitelka Economie.

Journalism Trust Initiative je také jistotou pro inzerenty i technologické platformy, že své jméno spojují s obsahem, který je důvěryhodný. Cílem je, aby se tato certifikace stala celosvětově vnímanou a respektovanou značkou, která oddělí kvalitní informace od dezinformací a zpráv, u nichž nelze určit, zda jsou pravdivé a relevantní.

Celý proces získání JTI certifikátu byl velmi náročný a trval několik měsíců. Certifikát udělený třem titulům mediálního domu Economia je k dispozici na webových stránkách JTI. Certifikát byl udělen v roce 2024 a jeho platnost je dva roky.

Přečtěte celý článek