Albrightová bude pohřbena ve Washingtonu, promluví Biden i Clinton

3 měsíce starý 109

Ve Washingtonské národní katedrále se bude ve středu konat pohřeb Madeleine Albrightové, první ženy v čele americké diplomacie a pražské rodačky. Smuteční řeč přednese mimo jiné prezident Joe Biden či bývalý šéf Bílého domu Bill Clinton, v jehož kabinetu Albrightová mezi lety 1997 až 2001 sloužila. Obřadu se zúčastní i česká delegace v čele s ministrem zahraničí Janem Lipavským.

Albrightová zemřela 23. března na rakovinu. Na smutečním obřadu o jejím životě a politické kariéře promluví rovněž bývalá ministryně zahraničí a neúspěšná kandidátka na prezidentku Hillary Clintonová a tři dcery Albrightové.

Dále čtěte

()

Nový Týdeník FORUM hledá kořeny ruského zla

číst článek »

Na pohřeb se vypravila i česká delegace, kterou vede ministr zahraničí Lipavský. Piety se zúčastní také předseda senátu Miloš Vystrčil, místopředseda senátu Jiří Růžička a předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer.

V programu obřadu jsou rovněž hudební vystoupení, která zahrají například jazzová legenda Herbie Hancock, trumpetista Chris Botti nebo písničkářka Judy Collinsová.

Pohřeb začne v 11:00 místního času, tedy v 17 hodin našeho času a lze jej živě sledovat například na kanálu americké veřejnoprávní televize PBS.

Zdroj