Americká orbitální flotila by mohla sledovat nejen ruské hypersonické zbraně. Řešení je ovšem trochu neuvěřitelné

před 6 měsíce 163

Hypersonické zbraně jsou novinkou měnící rozložení sil mezi jadernými velmocemi. Přirozeně proto probíhá nejen jejich vývoj, ale také příprava obrany.

Snaha velmocí, aby je nikdo neohrožoval hypersonickými zbraněmi, je teprve v začátcích, protože tyto zbraně existují jenom několik let. Ve světě jich navíc neexistuje moc typů, a u některých ani není jasné, jestli jsou funkční. Byly navrženy tak, aby díky své rychlosti a manévrovatelnosti dokázaly překonat stávající systémy protiraketové obrany, což aktuálně zvládají, ale během nějaké doby se to může měnit. Minimálně některé státy již totiž pracují na obraně proti nim, a kupříkladu Amerika se chce spoléhat hlavně na vesmír.

Satelity rozeseté po celé oběžné dráze

Vůbec prvním krokem k tomu, aby se daly hypersonické zbraně zastavit, je umění je detekovat. Americká cesta je založena na vybudování vícevrstevní architektury protiraketové obrany, uvádí SpaceNews, kdy myšlenka spočívá v tom, že by ve vesmíru byl ne jeden, ale více systémů složených z různých typů satelitů a v různých výškách, které by se navzájem doplňovaly, a také by vzájemně komunikovaly. To by zajistilo nejenom detekci, ale i navedení protizbraní na hypersonické cíle, a zároveň by byla taková struktura odolnější proti útoku.

Animace čínského hypersonického kluzáku

Zbraní schopnou nést jadernou hlavici a zaútočit na cíle kdekoliv na zemi jsou tzv. hypersonická klouzavá vozidla. Ta je nutné vynést do velké výšky jako balistickou raketu, kde se od nosiče odpojí, ale neklesají po balistické dráze jako běžné hlavice raket. Mohou manévrovat a je velice obtížné je sledovat, uvádí ScientificAmerican, přičemž mohou letět v atmosféře, ale i mimo ni, a navíc velmi vysokou rychlostí. Ve výsledku je tak málo času na jejich zaměření. Hypersonické kluzáky má nyní mít Rusko, ale i Čína, a možná také Severní Korea.

Cíle je nutné detekovat a navést na ně zbraně

Americké řešení spočívá minimálně ve dvou projektech – prvním je „Hypersonic a Ballistic Tracking Space Sensor“ od Agentury protiraketové obrany, a druhým sledovací vrstva Agentury pro rozvoj vesmíru. Satelity prvního projektu mají sledovat balistické a manévrující hypersonické střely létající mimo dosah současných systémů detekce balistických střel, kdežto v druhém případě je budován varovný a zároveň komunikační systém, uvádí TheDefensePost. Jeho satelity mají být levné, snadno nahraditelné, a bude jich možná až tisícovka.

Sledování hypersonických zbraní je samozřejmě jenom prvním krokem v obraně proti nim. V další fázi bude nutné vyvinout systémy, které budou na základě získaných dat schopné cíle ničit. Může se jednat o nějaké typy protistřel, ale budou muset být mnohem rychlejší a pohyblivější než ty současné. Vyloučeno pak není ani použití energetických zbraní, ale i ty čeká dlouhý vývoj.

Jak dlouho může trvat vybudování obrany proti hypersonickým zbraním?

Přečtěte celý článek