Americká prokuratura viní Trumpa ze zločinu v 37 bodech

3 měsíce starý 10

foto Bývalý americký prezident Donald Trump.

Miami - Americká prokuratura viní bývalého prezidenta Donalda Trumpa ze zločinu ve 37 bodech, floridský soud dnes zveřejnil padesátistránkový dokument s obviněním velké poroty. Trump, v některých bodech společně se svým osobním asistentem Waltem Nautou, je obviněn mimo jiné z maření spravedlnosti a držení utajovaných informací, z nichž některé se týkaly vojenských operací a vojenských kapacit jiných států. Některé z těchto informací, konkrétně mapu vojenské operace, Trump podle prokuratury vědomě sdílel s neoprávněnou osobou.

Trump oznámil, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s tajnými dokumenty

Bývalý americký prezident Donald Trump ve čtvrtek oznámil, že byl trestně obviněn z přechovávání utajovaných dokumentů ve svém floridském sídle v Mar-a-Lago, a označil se za nevinného. Bílý dům věc odmítl komentovat. Podle listu The New York Times (NYT) Trump čelí sedmi obviněním, včetně spiknutí, cíleného zatajování dokumentů a nepravdivých prohlášení. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy uvedl, že stojí při Trumpovi a že jeho obvinění představuje temný den pro Spojené státy.

Nové obvinění je pro Trumpa další právní překážkou v jeho snaze vrátit se po volbách v roce 2024 do Bílého domu. NYT píše, že je to vůbec poprvé v americké historii, kdy bývalý prezident čelí federálnímu obvinění. V dubnu si Trump v New Yorku vyslechl obvinění v kauze peněz za mlčení svědků.

"Zkorumpovaná Bidenova administrativa informovala mé právníky, že jsem byl obviněn, pravděpodobně v kauze falešných krabic," napsal Trump na své sociální síti Truth Social. Dodal, že byl předvolán, aby se v úterý dostavil k federálnímu soudu v Miami. Ve videu exprezident prohlásil, že je "nevinný muž" a že Spojené státy jsou "zemí v úpadku". "Je to hoax, celé je to hoax," prohlásil s tím, že se jedná o "vměšování do voleb" a o snahu zničit jeho pověst.

Deník The Wall Street Journal (WSJ) později informoval, že společně s Trumpem neupřesněným obviněním čelí i jeho bývalý osobní asistent z Bílého domu i Mar-a-Laga Walt Nauta. Nautou se vyšetřovatelé podle WSJ zabývali, jelikož v Mar-a-Lagu pracoval jako údržbář a Trumpův asistent a pomáhal se stěhováním krabic s utajovaným materiálem.

Nautův advokát případ pro deník odmítl komentovat, Trump na věc reagoval prohlášením na Truth Social: "Snaží se zničit jeho život, tak jako život spousty dalších, v naději, že řekne špatné věci o Trumpovi. On je silný, odvážný a je velkým patriotem. FBI a (ministerstvo spravedlnosti) jsou ZKORUMPOVANÉ!" napsal Trump na své sociální síti.

Krátce poté, co WSJ s odvoláním na zdroje obeznámené s vyšetřováním napsal o obvinění Nautyho, informovala agentura Reuters, že Trumpův tým obhájců opouštějí advokáti Jim Trusty a John Rowley. Oba muži byli výraznými tvářemi Trumpových kauz, osobně jednali přímo se zástupci ministerstva spravedlnosti a komunikovali s médii.

Problémy bývalého prezidenta se zákonem se stupňují v době, kdy vede kampaň s cílem vrátit se do Bílého domu po volbách na podzim příštího roku. Trump už čelí obžalobě prokuratury v New Yorku, podle níž zfalšoval několik obchodních záznamů ve snaze zakrýt platbu údajné milence v době vrcholící předvolební kampaně v roce 2016. Prokuratura ve státě Georgia zase vyšetřuje pokus Trumpa a jeho spojenců zvrátit nátlakem výsledek volby prezidenta v roce 2020. Nejnovější obvinění je však podle agentury AP zřejmě nejzávažnější.

Trump při odchodu z úřadu na začátku roku 2021 přepravil na Floridu krabice s vládními dokumenty, přestože podle zákona měl všechny oficiální záznamy na konci jeho mandátu převzít Národní archiv. Archiváři od Trumpa sice na začátku roku 2022 převzali 15 krabic obsahujících i dokumenty podléhající utajení, ve floridské rezidenci Mar-a-Lago však zůstávaly další citlivé materiály.

Neochota Trumpova týmu spolupracovat vyústila loni v srpnu v prohlídku jeho bydliště, při níž agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) zajistili mimo jiné přes stovku dokumentů označených jako důvěrné, tajné či přísně tajné.

Republikánský šéf Sněmovny reprezentantů McCarthy dnes na twitteru uvedl, že stojí při exprezidentovi, přičemž jeho obvinění označil za značnou nespravedlnost a "temný den" pro USA. "Je nesmyslné, aby prezident obžaloval svého protikandidáta. Joe Biden uchovával tajné dokumenty po celá desetiletí," uvedl McCarthy. "Já a každý Američan, který věří v právní stát, stojíme na straně prezidenta Trumpa proti této velké nespravedlnosti," dodal.

Trump se v současné době nachází v Bedminsteru ve státě New Jersey. Agentura AP s odkazem na nejmenovanou informovanou osobu uvádí, že prokurátoři Trumpovy právníky kontaktovali krátce předtím, než exprezident oznámil, že byl obviněn. Podle APdo 20 minut od oznámení svého obvinění Trump zahájil sbírku na svou kampaň před prezidentskými volbami v roce 2024.

Zdroj