Americká základna v Česku je zbytečná, tvrdí Babiš. O umístění by uspořádal referendum

4 měsíce starý 100

„Hnutí ANO podporuje strategii NATO – posilování východního bloku na hranicích s Ruskem, Běloruskem a Ukrajinou, a to se už děje. Pomáhali jsme hlídat vzdušný prostor v Pobaltí,“ sdělil pro CNN Prima NEWS Babiš.

K americké základně je však skeptičtější. „V této chvíli si myslím, že to není potřeba, když pomáháme na Slovensku a vysíláme tam vojáky. My neznáme detaily a je to samozřejmě dost důležitá otázka, která by si možná vyžádala nějaké referendum,“ sdělil předseda hnutí.

Česko by totiž podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) mohlo uzavřít dohodu jako Slovensko, na jejímž základě Američané mohou v zemi využívat dvě vojenské základny. Nalézt dohodu by podle ní chvíli trvalo, v Česku by ji schvalovaly obě komory Parlamentu.

Základny jsou podle Babiše dostačující na Slovensku, v Polsku, Rumunsku a Bulharsku. „Nepotřebujeme základnu, když vysíláme vojáky na Slovensko. Přece není logické vysílat naše vojáky na Slovensko, abychom brali jiné vojáky. To je spíš politická deklarace, Američané o to neprojevili zájem, ani NATO, tak nevím,“ dodal.

Je to zbytečné

Podobně Babiš mluvil i ve svém pořadu Čau lidi na sociálních sítích. O postoji k případnému zřízení americké vojenské základny v Česku bude hnutí ANO teprve diskutovat. „Ale já za sebe říkám, že to nepodporujeme, protože mi to připadá zbytečné,“ uvedl Babiš.

Svůj postoj zdůvodnil tím, že Severoatlantická aliance (NATO) v současnosti vytváří v zemích na své východní hranici obranné systémy a společné alianční jednotky, takzvané battlegroups. „Tak proč bychom ještě měli dělat nějaké základny u nás, když tyhle základny pomáháme budovat?“ řekl bývalý premiér s odkazem na účast české armády na vytváření mnohonárodního bojového uskupení na Slovensku.

Zřízení americké základny na českém území považuje Babiš za citlivé téma. „Nejlepší by bylo na to udělat referendum,“ uvedl.

Základna v Přerově nebo Mošnově

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS řekl, že pro případ přítomnosti Spojených států v Česku by mohly přicházet v úvahu základny v Přerově či Mošnově. O konkrétních lokalitách se ale nyní nejedná, uvedlo v neděli večer na webu ministerstvo obrany. Úřad jen uvedl, že Černochová v USA potvrdí zájem Česka jednat o dohodě, která by právně zastřešila obrannou spolupráci obou zemí.

Krajské vojenské velitelství Ostrava momentálně nemá žádné informace týkající se případného umístění posádky v Mošnově, řekl jeho mluvčí. „Nemůžeme to proto komentovat. To musí ministerstvo obrany,“ dodal. Místostarostka Mošnova Šárka Demlová reagovala podobně. O záměru vedení obce podle ní nic neví.

Zdroj