Americký Kongres se sejde, aby ukončil proces volby prezidenta

3 měsíce starý 22

foto Ilustrační foto - Zvolený americký prezident Joe Biden během projevu v ve Wilmingtonu, 28. prosince 2020. Vpravo je viceprezidentka Kamala Harrisová.

Washington - Ve Spojených státech se dnes sejdou na společném zasedání obě komory Kongresu, aby ukončily proces volby prezidenta sečtením hlasů sboru volitelů. Viceprezident Mike Pence, který bude schůzi předsedat, pak má vyhlásit vítěze listopadových voleb. Protože se část republikánských poslanců i senátorů chystá neuznat výhru demokratického kandidáta Joea Bidena, může se jednání rozdělit do jednotlivých komor a o hlasech odevzdaných ve sporných státech se tam bude hlasovat.

Do Washingtonu se sjeli k protestům stoupenci republikánského prezidenta Donalda Trumpa, který od listopadu tvrdí, že vítězem je on, ačkoli voliči v listopadu a po nich volitelé v prosinci přiřkli většinu hlasů Bidenovi.

Na společném zasedání se budou číst výsledky hlasování volitelů po jednotlivých státech v abecedním pořádku. Nakonec se mají sečíst a předseda jednání má vyhlásit vítěze. Při čtení výsledku jakéhokoli státu může kterýkoli kongresman vznést námitku. Předsedající ji uzná jenom v písemné podobě a podepsanou jedním členem Sněmovny a jedním senátorem. Obdrží-li ji, společná schůze se přeruší a obě komory se odeberou k samostatnému projednání námitky a k hlasování o ní. Aby mohla být uznána, musí ji potvrdit obě komory prostou většinou. Pokud bude hlasování komor odlišné, započte se původní výsledek hlasování volitelů. Protože Sněmovnu ovládají demokraté a v Senátu mnozí republikáni nehodlají námitky podpořit, nedávají americká média šanci Trumpovi nakloněným republikánům a jejich snaze změnit výsledek prezidentských voleb.

Obavy z protestů a možných násilností vedly washingtonskou starostku Muriel Bowserovou k mobilizaci několika set členů národní gardy. Starostka také požádala občany, aby se vyhnuli centru města, zatímco Trump ohlásil, že na demonstraci, která má být před Bílým domem, osobně přijde.

Zdroj