Amnesty International a dalších 14 nevládních organizací v Rusku končí. Porušují prý tamní zákony

5 měsíce starý 149

Ruské ministerstvo spravedlnosti zavírá pobočky a zastoupení 15 zahraničních nevládních organizací, včetně Amnesty International, Nadace Carnegie a Human Rights Watch. Uvedla to v pátek agentura Interfax. Amnesty International naposledy rozhněvala ruské zákonodárce upozorněním na válečné zločiny páchané ruskými vojáky na Ukrajině.

Moskva 22:28 8. dubna 2022

Ruský poslanec Amnesty International také vyčetl, že „bez důkazů“ obviňuje Rusko z páchání válečných zločinů na Ukrajině a ani slůvkem se nezmiňuje o údajných zločinech kyjevského režimu. | Foto: Xose Bouzas / Hans Lucas | Zdroj: Reuters

Vyškrtnutí z registru poboček a zastoupení mezinárodních organizací a zahraničních nevládních spolků ministerstvo odůvodnilo „porušováním stávajících zákonů“.

Z registru vyškrtli ruské zastoupení americké Nadace Carnegie, organizace Human Rights Watch a britské Amnesty International, zdůraznil Interfax. Rozhodnutí ministerstva se podle agentury TASS týká také poboček dalších devíti německých nevládních organizací, ale také polské, americké a švýcarské organizace.

Moskevský soud rozhodl o rozpuštění Střediska pro lidská práva, sesterské organizace Memorialu

Číst článek

Ruská sněmovní komise vyšetřující vměšování jiných států do záležitostí Ruska na konci března označila Amnesty International za spolek, který se plně zapojil do protiruské kampaně, údajně vedené USA a jejich spojenci.

„Angličtí obhájci lidských práv se více starají o zájmy extremistických organizací a o výlučná práva sexuálních menšin v Rusku než o skutečnou ochranu práv občanů,“ tvrdil šéf komise Vasilij Piskarjov podle TASS.

Amnesty International také vyčetl, že „bez důkazů“ obviňuje Rusko z páchání válečných zločinů na Ukrajině a ani slůvkem se nezmiňuje o údajných zločinech kyjevského režimu, včetně mučení a vraždění ruských zajatců, ani o pronásledování a utlačování Rusů ve světě

ČTK

Zdroj