Organizaci na ochranu lidských práv Amnesty International povede bývalá nezávislá odbornice OSN Agnès Callamardová, která v minulosti prošetřovala okolnosti vraždy saúdského novináře Džamála Chášukdžího. Informovala o tom agentura AP. Callamardová se stane generální tajemnicí v pondělí a v čele organizace by měla působit příští čtyři roky.

Londýn 6:56 29. března 2021

V pozici zvláštní zpravodajky OSN pro mimosoudní popravy Callamardová vyšetřovala vraždu novináře Chášukdžího vyšetřování nebo zabití vlivného generála Kásema Solejmáního v Iráku | Foto: Jose Cabezas | Zdroj: Reuters

„Jsme potěšeni, že přijala tuto výzvu,“ uvedla předsedkyně mezinárodní správní rady organizace Sarah Beamishová. Callamardová pro Amnesty International pracovala také v letech 1998 až 2001.

OSN potvrdila výhrůžku smrtí vůči vyšetřovatelce vraždy Chášukdžího od saúdskoarabského úředníka

Číst článek

V pozici zvláštní zpravodajky OSN pro mimosoudní popravy Callamardová doporučila zahájit v kauze zavražděného novináře Chášukdžího vyšetřování saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána a dalších představitelů království.

V dalším případě poukázala, že zabití vlivného generála Kásema Solejmáního v Iráku ze strany amerických jednotek bylo zřejmě nelegální popravou.

Organizace Amnesty International byla založena v roce 1961 v Londýně. V současnosti působí v 70 zemí světa a sebe sama označuje za největší lidskoprávní organizaci na světě, dodala agentura AP.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Amnesty International povede vyšetřovatelka Chášukdžího vraždy Agnès Callamardová

  2. ‚Vyučoval jsem jazyk imperialismu.‘ Profesor Peprník se stal ze samouka prestižním anglistou

  3. Egyptští záchranáři vytáhli ze sutin zříceného domu šestiměsíční dítě. Stále pátrají i po jeho sourozenci

  4. Konec poptávky po nových stranách?

  5. Sportovní komentátor Bureš: Atmosféra bez diváků bude nijaká, ale i tak se olympiáda může stát nadějí

  6. Nákaza při kratším kontaktu, reinfekce, otazníky nad vakcínami. Co umí nové varianty koronaviru

Aktuální témata

Koronavirus, MS hokej 2021, Parlamentní volby 2021, Výsledky voleb v obcích, Film, Koronavirus v Česku, Statistika nehod, Olympijské hry 2020 Můj rozhlas, Vinohradská 12, SK Slavia Praha, Petra Kvitová, Euro 2020, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Seznam ministrů, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, Datová žurnalistika, SPORT - rychlé zprávy, Fotbal online, Hokej online, KLDR, Předvolební průzkumy, Afghánistán, Rychlé sportovní zprávy, Gabriela Koukalová, Sýrie, Bramborový salát, Bitcoin, Ester Ledecká, EURO 2020, ZŠ Plynárenská Teplice, Sucho, Izrael, Real Madrid, Kim Čong-un, Donald Trump, Nemocnice na Bulovce, Andrea Vrbovská, Tomáš Horáček, Zuzana Čaputová

Doporučujeme