Anatomie pádu získala šest francouzských filmových cen César

před 1 měsíc 80

foto Režisérka Justine Trietová s trofejemi za film Anatomie pádu na udílení francouzských filmových cen César v Paříži, 24. února 2024.

Paříž - Při udílení francouzských filmových cen César si v pátek večer nejvíce úspěchů připsalo justiční drama Anatomie pádu. Získalo šest cen, včetně těch za nejlepší film a za nejlepší režii pro Justine Trietovou, která se stala teprve druhou ženou, jež v této kategorii zvítězila. Uvedla to agentura AFP, podle níž se ale nejdůležitější momenty slavnostního večera výjimečně netýkaly filmů, ale problematiky sexuálního násilí.

"Ráda bych tohoto Césara věnovala všem ženám...těm, které uspěly, i těm, které selhaly, těm, kterým bylo ublíženo a které se osvobodily tím, že promluvily, i těm, které nemohly," prohlásila při převzetí jedné z cen pětačtyřicetiletá režisérka Trietová.

Ještě větší pozornost si vysloužil projev herečky Judith Godrècheové, která se stala vůdčí osobností francouzského hnutí MeToo proti sexuálnímu obtěžování. Jedenapadesátiletá žena, která obvinila dvojici francouzských režisérů, že ji zneužili, když byla mladou dívkou, odsoudila "míru beztrestnosti, popírání" ve filmovém odvětví.

"Proč dopustit, aby toto umění, které tolik milujeme, toto umění, které nás spojuje, bylo využíváno jako zástěrka pro nezákonné obchodování s mladými dívkami?" ptala se herečka, která za svá slova sklidila mohutný potlesk.

Toho se během 49. předávání Césarů opakovaně dočkali i tvůrci snímku Anatomie pádu. Film vyprávějící o spisovatelce Sandře, která se ocitne v podezření, zda nestojí za smrtí svého manžela Samuela, během slavnostního večera dostal i ceny za scénář pro Trietovou a Arthura Harariho či ocenění pro nejlepší herečku, které si odnesla Němka Sandra Hüllerová.

Britský režisér Christopher Nolan dostal čestného Césara.

Anatomie pádu už získala i několik dalších světových cen, včetně Zlatého glóbu za nejlepší neanglicky mluvený film nebo ceny Evropské filmové akademie (EFA) za nejlepší film. Má také několik nominací na Oscara.

Césara uděluje od roku 1976 francouzská Filmová umělecká akademie. Jméno cena dostala podle tvůrce bronzové trofeje, sochaře Césara Baldacciniho.

Přečtěte celý článek