Andrej Babiš mladší znovu dorazil na policii, má vypovídat v kauze Čapí hnízdo

2 měsíce starý 47

Syn premiéra Andreje Babiše (ANO) dnes ráno přišel vypovídat na policii v kauze, která souvisí s padesátimilionovou dotací na stavbu farmy Čapí hnízdo. Andrej Babiš mladší, který byl v případu původně také obviněn a jeho stíhání bylo později zastaveno, svůj výslech nechtěl příliš komentovat. V kauze Čapí hnízdo je nyní stíhán premiér a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová), oba vinu odmítají.

„Jsem rád, že konečně mám možnost vypovídat v kauze Čapí hnízdo, kvůli které jsem byl později zavlečen na Krym,“ řekl před budovou pražské policie v Kongresové ulici novinářům Babiš mladší. Na další dotazy nechtěl odpovídat. K výslechu Babiše mladšího se dostavili i obhájci Babiše a Nagyové Michael a Josef Bartončíkovi.

Dále čtěte

Osudová přitažlivost. Andrej Babiš s Milošem Zemanem v roce 2002. (ČTK)

Jak fungoval systém Babiš: Máme důkaz toho, jak současný premiér platil Zemanovu ČSSD

číst článek »

V souvislosti se svojí cestou na Krym Babiš mladší vypovídal na policii minulý týden. Muž dlouhodobě tvrdí, že ho na Krym nechal v roce 2017 proti jeho vůli odvézt otec, a to právě proto, aby mu znemožnil vypovídat v dotační kauze Čapí hnízdo. Premiér Babiš tvrzení svého syna dlouhodobě odmítá a tvrdí, že jeho syn trpí schizofrenií.

Policie v kauze Čapí hnízdo v květnu navrhla premiéra i Nagyovou obžalovat, dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch ale na konci srpna vrátil případ k došetření, zejména proto, aby vyšetřovatelé doplnili výslechy svědků. Lhůtu pro doplnění dokazování Šaroch stanovil podle mluvčího pražských městských státních zástupců Aleše Cimbaly do 17. září.

Farma Čapí hnízdo původně patřila premiérovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Akcie vlastnily Babišovy děti a partnerka. Babiš mladší nyní prohlašuje, že farma Čapí hnízdo byla od počátku projektem jeho otce a že on hrál roli bílého koně.

Dále čtěte

FORUM 24 (archiv)

Oligarcha i pandemie ohrožují svobodnou žurnalistiku. Pomozte nám fungovat dál

číst článek »

Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. Babiš holding v roce 2017 vložil do svých svěřenských fondů. Premiéra a Nagyovou vyšetřovatelé viní z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu.

V kauze bylo původně obviněno 11 lidí, včetně Andreje Babiše mladšího a dalších členů Babišovy rodiny. Šaroch postupně zastavil stíhání všech obviněných, bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání premiéra Babiše a Nagyové. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo.

Stíhání Babiše mladšího, jehož případ byl z hlavní větve vyčleněn, protože se policii muže nedařilo vyslechnout, bylo pravomocně zastaveno loni v únoru. Premiérův syn v té době žil ve Švýcarsku. V Česku je od letošního července a proti svému otci veřejně vystupuje.

Minulý týden na policii kvůli Čapímu hnízdu vypovídali například podle serveru iROZHLAS.cz i další z dříve obviněných. Podle deníku Právo také kriminalisté ve středu vyslýchali někdejšího manažera společnosti Farma Čapí hnízdo, který se podle webu Seznam Zprávy v létě přihlásil žalobcům s tím, že u dřívějších výslechů v letech 2017 a 2018 neřekl vyšetřovatelům úplnou pravdu a chce svou výpověď doplnit.

Zdroj