Andrej Babiš oznámil svou kandidaturu na prezidenta. Předtím se sešel se Zemanem

4 měsíce starý 36

 Libor Fojtík / HN

V pondělí požádá o důvěru předsednictvo hnutí. Pokud ji získá, obrátí se na poslance ANO, aby jeho kandidaturu podpořili. "Když vidím, jak nefunguje vláda, jak nepomáhá lidem, jak je neakční, tak jsem se rozhodl do toho jít," prohlásil Babiš.

Ohledně jednání se Zemanem Babiš v pátek řekl, že má s hlavou státu spousty témat k probírání, konkrétní ale nebyl. Jednání se konalo den před tím, než hnutí ANO mělo oznámit svého kandidáta na prezidenta.

S prezidentem Zemanem se Babiš jako premiér scházel na pravidelných měsíčních setkáních. "Teď už jsem sice v opozici, ale osobně jsem ho neviděl přesně rok. Máme proto spousty témat k probírání," napsal Babiš v pátek bez bližších detailů.

Podle dostupných informací Babiš Zemana naposledy navštívil 15. listopadu loňského roku v Ústřední vojenské nemocnici, kde byl prezident hospitalizován. Při zhruba půlhodinové schůzce řešili mimo jiné situaci po sněmovních volbách. Zeman chtěl původně pověřit Babiše sestavením vlády, šéf ANO to ale odmítl. Kabinet nakonec utvořili vítězná koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se STAN.

V průzkumech veřejného mínění předseda ANO figuruje jako možný vážný kandidát na nejvyšší ústavní funkci. Server Seznam Zprávy v neděli uvedl, že centrála hnutí vydala regionálním organizacím pokyn, aby hledaly vhodná místa pro Babišovy nové cesty po republice, které by měly začít v listopadu. V létě Babiš objížděl zemi v obytném voze, tvrdil, že nejde o jeho osobní kampaň.

V září Babiš v rozhovoru řekl, že hnutí má čtyři možné uchazeče. Jsou jimi šéfka klubu Alena Schillerová, první místopředseda hnutí Karel Havlíček a bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček. Čtvrté jméno prozradit nechtěl. Některá média hovořila o tom, že dalším zvažovaným kandidátem ANO byl velvyslanec v Izraeli a bývalý ministr zahraničí, obrany či kultury Martin Stropnický. Babiš i Schillerová ale informace označili za spekulace.

Zdroj