Androidu klesá tržní podíl mezi mobilními platformami. Dominanci nad iOS ale zřejmě jen tak neztratí

3 měsíce starý 22

Je tomu už mnoho let, co systém Android od Googlu výrazně dominuje trhu telefonů. To je způsobeno jeho otevřeností, která způsobila velkou adopci z řad drtivé většiny výrobců mobilních telefonů Apple sice dokáže drží významný tržní podíl díky tomu kolik svých telefonů je schopen prodat, nicméně převaze Androidu nezvládá v počtech konkurovat.

Klepněte pro větší obrázek
Tržní podíl operačního systému Android na trhu telefonů v posledních letech plynule klesá. Apple iOS pro změnu pěkně posílil (obr.: StockApps)

Jak se ale ukazuje, situace se poslední roky začala měnit. Jak upozornili analytici ze serveru StockApps, jeho tržní podíl začal překvapivě klesat. Podle dat z ledna letošního roku drží Android podíl na trhu o velikosti 69,74 %. To je vzhledem k systému iOS s podílem 25,49 % jasná převaha, dokud se nepodíváme na data z posledních let. Zbylý podíl si berou ostatní systémy, a to i ty „hloupé” u tlačítkových telefonů. 

V posledních letech totiž začal systém od Applu velmi ukusovat podíl Androidu, což mohli způsobit některé povedené iPhony. Ještě v roce 2018 totiž Google držel silný podíl přes 77 %, zatímco iOS se držel lehce nad 19 %. Nutno ale dodat, že toto jsou globální data a v různých regionech se výrazně liší. Například v Asii a Jižní Americe je Android stále dominantní s 81 respektive 90 % vůči 18% respektive 10% podílu  u iOS ve zmíněných regionech.

Evropa se překvapivě drží  blízko globálních dat. Zde Android převládá 69 % vůči 30 % u Androidu. Naprosto odlišná situace je ale například v Americe nebo v Oceánii. V obou totiž paradoxně vede iOS s podílem 54 % vůči 45 % u Androidu. Vzhledem k množství výrobců s Androidem asi v blízké době nehrozí, že by Apple mohl náskok Googlu dohnat, nicméně náskok může snížit i tím, že Androidu začnou podíl ukrajovat jiné systémy jako například rostoucí HarmonyOS od Huawei.

Tipy a triky pro systém iOS:

Zdroj