Anexí ukrajinských území Putin téměř znemožnil konec války, řekl Borrell

4 měsíce starý 9

foto Šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

Madrid - Anexí dalších ukrajinských území ruský prezident Vladimir Putin téměř znemožnil konec války. Španělské televizi RTVE to dnes řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Vyzval také k dalším protiruským sankcím a k dodávkám zbraní Ukrajině a rovněž k větší izolaci Ruska na mezinárodní scéně. Podle Borrella však vstup Ukrajiny do NATO nyní nepředstavuje "zásadní otázku".

"Touto anexí Putin velmi ztížil a skoro znemožnil konec války," řekl Borrell. Podle něj připojení čtyř ukrajinských oblastí k Rusku na mezinárodní scéně nikdo neuzná.

V reakci na anexi ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek prohlásil, že Ukrajina požádá o urychlené přijetí do Severoatlantické aliance. Podle Borrella ale vstup Ukrajiny do NATO není v současnosti tou "zásadní otázkou".

Borrell prohlásil, že Rusko válku prohrává a z morálního a politického hlediska ji už prohrálo. "Ukrajina ale ještě nezvítězila," uvedl a vyzval k posílení sankcí proti Rusku a k dalším dodávkám zbraní Ukrajincům. Evropská unie se také musí zúčastnit "světové diplomatické bitvy" proti Rusku, protože ne všechny státy mají tak striktní a přísný postoj proti Moskvě. Podle něj však Putin ztratil značnou část podpory některých významných zemí, například Indie a Číny, kvůli svým hrozbám použít jaderné zbraně.

Pokud jde o přístup k ruským občanům, kteří se snaží vycestovat do evropského schengenského prostoru volného pohybu, Borrell vyzval státy, aby rozlišovaly "mezi turisty a těmi, kteří utíkají, aby nešli válčit". "Azylové právo stále platí a musíme rozlišovat mezi jedněmi a druhými," dodal v rozhovoru se španělskou televizí.

Anexi samozvaných lidových republik Doněcké a Luhanské na východě Ukrajiny a Chersonské oblasti a Záporožské oblasti na jihu země v pátek stvrdil podpisem ruský prezident Vladimir Putin. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili zástupci těchto čtyř regionů, které Rusko částečně ovládá či okupuje. Dokumenty následně dostal k posouzení ruský ústavní soud. Poté mají anexi potvrdit obě komory ruského parlamentu, které se chystají učinit tento krok příští týden.

Zdroj