Angličané neunesli blamáž. Po rvačce na hřišti se řeší i údajný rasismus Chorvatů

3 měsíce starý 19

Angličané neunesli blamáž. Po rvačce na hřišti se řeší i údajný rasismus Chorvatů

Anglie, která prohrála předchozí dva duely se Švýcarskem i Portugalskem, přes deziluzi z předchozích výkonů rozhodující duel zvládla a už už sahala po postupu.

Nad Chorvaty vedla o kyžené dvě branky, když se po proměněné penaltě Eberechi Ezeho gólově prosadil i talent Liverpoolu a podle Sky Sports nejlepší hráč zápasu Curtis Jones.

V souběžně hraném utkání dominantní Portugalci jasně přehráli Švýcarsko a tak bylo jasné, že tři týmy budou mít po třech bodech a rozhodovat bude pouze rozdíl ve skóre. Bradaričova trefa do horního rohu za bezmocného Aarona Ramsdalea v samotném závěru proto pro Angličany znamenala absolutní pohromu.

Po konečném hvizdu se na slovinské půdě rozpoutala obrovská euforie Chorvatů, zatímco svěřence Aidyho Boothroyda přemohl smutek.

A také vztek.

Právě Jones se pustil do křížku s radujícími se protivníky a po chvilkové strkanici zničehonic bouchl vzteky. Neudrželi ho ani členové týmu, Jones se agresivně sápal po Chorvatech, kteří mezitím pokračovali v křepčení. 

Když se situace uklidnila, naznačoval ofenzivní klenot Norwiche Todd Cantwell, že Chorvaté měli vůči jeho parťákům použít rasistická gesta.

Podívejte se na video celého incidentu:

Incident výrazně rezonuje na Twitteru. Angličtí fans většinou o rasismu nepochybují, naopak Chorvaté upozorňují na neschopnost favoritů přijmout porážku.

K příspěvkům s videem přispěchala i celá řada českých fanoušků. Ti upozorňují na případ slávisty Ondřeje Kúdely, který byl z rasismu obviněn po utkání Evropské ligy se skotskými Rangers. V očích výrazné části britské společnosti o jeho vině není pochyb, přestože zatím neexistují jednoznačné důkazy a vyšetřování nadále probíhá.

Kouč Anglie se po utkání nechytil tématu rasismu tak, jak to učinil trenér Rangers Steven Gerrard po inkriminovaném duelu v Ibrox Parku.

"Chorvaté tam skákali a slavili, emoce se asi trochu vymkly kontrole. Nemluvil jsem s rozhodčím, ale rozhodně to byla jedna z těch emotivně vypjatých situacích, při kterých se mohou stát problematické věci," prohlásil Boothroyd.

Jones dostal za svůj výlev po ukončení zápasu druhou žlutou kartu a byl tedy vyloučen.

"Nevypadli jsme kvůli dnešku, ale kvůli porážce se Švýcarskem. Způsob, jakým jsme hráli v prvních dvou zápasech neodráží to, kým doopravdy jsme," krotil kouč vyhrocené emoce a přenesl pozornost na ryze sportovní témata.

"Na to, jak jsme zahráli proti Chorvatům, jsem hrdý. Fotbalisté se z toho poučí a budou z toho těžit v dospělé kategorii. Je to velká lekce," prohlásil Boothroyd.

V britských médiích však sklidil kritiku. Podle komentátorů by kategorie do 21 let neměla být pouhou přípravkou pro reprezentační áčko a neměly by se tímto způsobem relativizovat její neúspěchy.

Evropský šampionát opustil jeden z největších kandidátů na titul. Rovněž český tým skončil už ve skupině turnaje. Ve čtvrtfinále se na konci května utkají Nizozemsko s Francií, Dánsko s Německem, Portugalsko s Itálií a Španělsko s Chorvatskem.

Zdroj