ANKETA: V noci se mění čas, střídání přitom mělo dávno skončit. Byli byste pro zrušení?

2 měsíce starý 23

Podle některých odborníků má střídání času negativní vliv na zdraví a psychiku lidí a neplní již svůj původní účel, tedy úsporu energií. I proto v roce 2018 vyhlásila Evropská komise anketu, ve které měli obyvatelé členských zemí rozhodnout, jestli chtějí střídání času zrušit. Výsledky ankety byly jednoznačné. 84 procent hlasujících (celkem jich bylo 4,5 milionu) se vyjádřilo pro konec změn času.

Evropský parlament následně v roce 2019 podpořil plán na zrušení povinné změny času v roce 2021. Podmínkou však byla koordinace postupu v EU a unijní země se nedokázaly dohodnout, který z časů ponechat. Česká vláda tak předloni v září schválila nařízení, podle kterého se bude čas měnit i v dalších letech.

ČTĚTE TAKÉ: Na změnu času reagují i zvířata. Krávy mají problém s dojením

Podle průzkumu agentury STEM/MARK z podzimu 2018 se zrušením střídání času v Česku souhlasilo 70 procent dotázaných. Celkem 44 procent respondentů si přálo trvale letní čas a 24 procent zimní.

Expertky z Akademie věd ČR na semináři v Senátu v únoru 2021 uvedly, že kvůli zdraví by byl vhodnější zimní čas. Při letním čase by se v zimě rozednívalo až kolem 9:00 a řada lidí by podle vědkyň své biologické hodiny neměla s tímto nastavením seřízené, což by mohlo vést k civilizačním chorobám, nižší produktivitě i příjmům či ke zhoršení studijních výsledků.

Zastánci letního času naopak poukazují na to, že se život změnil a velká část lidí už nemusí začít pracovat se svítáním, naopak mohou po práci využít delší denní světlo k relaxaci a sportu.

Kvůli posunu času vznikne automaticky u osmi vlaků Českých drah na území České republiky a dvou nočních vlaků v zahraničí na trase Praha–Curych hodinové zpoždění. Dráhy se budou podle tiskové zprávy firmy snažit vzniklé zpoždění snížit, a to třeba zkrácením pobytu vlaků ve stanicích. Denní vlaky na zpožděné noční spoje vesměs nebudou čekat, aby se na ně zpoždění nepřenášelo.

Při letním čase se nepoužívá čas daný pro příslušné časové pásmo, ale čas posunutý dopředu, obvykle o jednu hodinu. Na konci října se pak zase vrací standardní středoevropský čas, nesprávně označovaný jako zimní.

Letní čas byl v českých zemích poprvé využíván v letech 1915 a 1916. Vrátil se pak za druhé světové války a trvale byl přechod na letní čas v tehdejším Československu zaveden v roce 1979.

Zdroj