ANO bude mít svého kandidáta na prezidenta, oznámil Havlíček. Musí ho ještě schválit vedení strany

5 měsíce starý 42

Hnutí ANO bude mít svého kandidáta na prezidenta. V Partii Terezie Tománkové to v neděli řekl 1. místopředseda strany Karel Havlíček. Jméno neoznámil. Uvedl, že kandidáta musí nejprve schválit vedení strany, které se sejde v pondělí. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v dopoledním rozhovoru v televizi Nova prohlásil, že prezidentského kandidáta ANO bude financovat hnutí. Na přímou otázku, zda je kandidátem on, Babiš neodpověděl.

Praha 11:20 30. 10. 2022(Aktualizováno: 11:39 30. 10. 2022)

Karel Havlíček, ministr průmyslu a obchodu. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Domníváme se, že máme rozhodnuto,“ řekl Havlíček. Definitivní stvrzení návrhu musí učinit užší vedení hnutí, následně bude kandidát představen na tiskové konferenci v 12.30.

Bývalý ministr průmyslu a obchodu a dopravy ale uvedl, že ANO svého kandidáta jistě mít bude a že hnutí vybíralo ze zhruba pěti možností. „Diskutovali jsme to jak s ohledem na určité předpoklady, zkušenosti, tak i s ohledem na určité preference,“ dodal.

Předseda ANO a bývalý premiér Babiš dosud neoznámil, zda bude právě on kandidátem, nebo nikoli. Přihlášku musejí kandidáti podat nejpozději počátkem listopadu.

Už 11 uchazečů tvrdí, že má dostatek podpisů pro kandidaturu na prezidenta. Někteří počty tají

Číst článek

V září v rozhovoru řekl, že hnutí má čtyři možné uchazeče. Jsou jimi šéfka klubu Alena Schillerová, první místopředseda hnutí Karel Havlíček a bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček. Čtvrté jméno prozradit nechtěl.

Některá média spekulovala, že by mohl za ANO kandidovat velvyslanec v Izraeli a bývalý ministr zahraničí, obrany či kultury Martin Stropnický. Babiš i Schillerová ale informace označili za spekulace.

„Bude to nezávislý kandidát, bude financován z hnutí,“ řekl Babiš na Nově a upřesnil, že kandidát bude nezávislý ekonomicky, tedy nebude přijímat sponzorské dary. S Babišem se v neděli odpoledne v Lánech sejde prezident Miloš Zeman. Bližší informace k obsahu jednání Hrad neoznámil.

Babiš v pátek sdělil, že má s hlavou státu spousty témat k probírání, konkrétní ale nebyl. V neděli předseda ANO v televizi Nova uvedl, že původně měl termín schůzky před týdnem, kvůli nákaze koronavirem ale byl v izolaci. Nedělní setkání se Zemanem podle něj nemá souvislost s prezidentskou kandidaturou.

zuj, ČTK

Zdroj