ANO již vybralo svého kandidáta na prezidenta. Návrh musí schválit předsednictvo hnutí

4 měsíce starý 33

Už v pondělí by mělo být jasné, zda favorita prezidentských voleb generála Petra Pavla vyzve na souboj šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Vedení opozičního hnutí nechalo rozhodnutí na poslední chvíli, zhruba týden před uzavřením přihlášek do lednových voleb. V tuto chvíli je podle exministra Karla Havlíčka již o kandidátovi za hnutí ANO rozhodnuto. Sdělil to v pořadu Partie. Oficiálně ho ale musí ještě v pondělí schválit předsednictvo hnutí. 

„Domníváme se, že máme rozhodnuto,“ řekl Havlíček. Definitivní stvrzení návrhu musí učinit užší vedení hnutí, následně bude kandidát představen na tiskové konferenci v 12:30. Ohledně jména kandidáta Havlíček konkrétní nebyl. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v dopoledním rozhovoru v televizi Nova prohlásil, že prezidentského kandidáta ANO bude financovat hnutí. Na přímou otázku, zda je kandidátem on, rovněž neodpověděl.

Hnutí ANO podle bývalého ministra svého kandidáta vybíralo ze zhruba pěti možností. „Diskutovali jsme to jak s ohledem na určité předpoklady, zkušenosti, tak i s ohledem na určité preference,“ dodal. Přihlášku musejí kandidáti podat nejpozději počátkem listopadu.

V září v rozhovoru s ČTK Andrej Babiš uvedl, že hnutí má čtyři možné uchazeče. Jsou jimi šéfka klubu Alena Schillerová, první místopředseda hnutí Karel Havlíček a bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček. Čtvrté jméno prozradit nechtěl. Ve veřejném prostoru se poté skloňovalo jméno velvyslance v Izraeli a bývalého ministra zahraničí, obrany či kultury Martina Stropnického. Babiš i Schillerová ale informace označili za spekulace.

Zdroj