ANO nebude trvat za každou cenu, chceme předsedu Sněmovny, říkají jeho poslanci

3 měsíce starý 21

„V daný okamžik nevidím moc prostor na to, že by se dala dojednat nějaká jiná vláda než ta, která se potvrzuje memorandem podepsaným mezi koalicemi Spolu a PirStanem,“ řekl Vondrák při příchodu na jednání poslaneckého klubu hnutí ANO.

ANO by se podle Vondráka mohlo alespoň formálně pokusit oslovit Spolu, aby jednali o vládě. „Vždycky jsem takovou koalici chtěl,“ připomněl. „Ale pokud nebudou chtít komunikovat, nemá cenu se nějakým způsobem více zdržovat sestavováním budoucí vlády,“ zdůraznil.

Podle hejtmana by nabídka dala signál voličům, že se ANO hned nechce vzdát. Je však možné, že Spolu nebude s ANO komunikovat, protože se koalice v memorandu zavázala, že o vládě bude jednat jen s Piráty a STAN.

Podobně situaci vidí i bývalý předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. „Umíme počítat do 108, takže počítáme s tím, že budeme v opozici,“ řekl CNN Prima NEWS.

I podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) jsou karty rozdané. „Je to všechno ještě velmi živé, ještě neopadly emoce. Všichni zodpovědní by měli uvažovat, aby sestavili stabilní vládu,“ okomentovala.

Naopak poslankyně Jana Mračková Vildumetzová trvá na tom, že ANO je vítězem voleb a očekává, že o pokusu sestavit vládu se v úterý poslanecký klub ANO bude bavit. „Volby dopadly tak, že  koalice vytvořené ještě před volbami mají v tuto chvíli 108 křesel. To je fakt. Na druhou stranu jsme vítězové voleb, získali jsme nejvíce mandátů, a to 72. A budeme se bavit o otázce, jestli se o sestavení vlády pokusíme, nebo ne,“ sdělila. Koalice Spolu má v nové Sněmovně 71 křesel.

ANO chce předsedu Sněmovny

Pokud se ANO do vlády nedostane, mělo by podle Vondráka získat post předsedy Poslanecké sněmovny. Podle něj je to férové, protože ANO má největší poslanecký klub. „Navíc se často stávalo, že právě opoziční strany měly svého předsedu Sněmovny, takže bych flintu do žita neházel,“ argumentoval.

V minulém volebním období si ale tento důležitý post nechalo hnutí ANO, předsedou Sněmovny byl Radek Vondráček (ANO). Jedním z místopředsedů dolní komory byl Tomáš Hanzel z koaliční sociální demokracie. Opozici kabinet uvolnil tři křesla místopředsedů, kterými byl Petr Fiala (ODS), Tomio Okamura (SPD) a Vojtěch Pikal (Piráti). Místopředsedou byl i Vojtěch Filip (KSČM). Komunisté kabinet ANO a ČSSD ve Sněmovně tolerovali, nebyli přímo součástí vládní koalice.

Post předsedy Sněmovny chce pro ANO získat i poslankyně Mračková Vildumetzová. „Radek Vondráček se funkce předsedy Sněmovny ujal velmi dobře. Pokud budeme v opozici, chtěla bych, aby se vládní koalice chovala stejně korektně, jako jsme se k nim chovali my. Ať už to bylo obsazení místopředsedů ve Sněmovně nebo co se týče výborů,“ uvedla.

Nutno podotknout, že ne vždy se ale ANO chovalo k opozici férově. Dělalo problém například při volbě Fialy na post místopředsedy Sněmovny. Ten po volbách v roce 2017 uspěl až napodruhé.

V pondělí se ale objevily spekulace, že koalice chtějí „přitlačit ke zdi“ šéfa hnutí Andreje Babiše. Má uznat, že ANO prohrálo a odejít do opozice. Jinak by jeho hnutí nemuselo získat žádnou viditelnou funkci ve Sněmovně.

Podle Vondráka by se všechny strany ve Sněmovně měly snažit spolupracovat a neprohlubovat příkopy. „Konstruktivní opozice by podle mě byla přínosem i pro samotnou koalici,“ podotkl.

Zdroj