ANO představí svého prezidentského kandidáta, Babiš už kandidaturu oznámil

5 měsíce starý 19

foto Předseda hnutí ANO Andrej Babiš navštívil 11. srpna 2022 Unhošť (Kladensko).

Praha - Nejsilnější opoziční hnutí ANO dnes oficiálně představí svého prezidentského kandidáta. Předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš ale už v neděli večer nečekaně oznámil, že hodlá v přímé volbě kandidovat. Uvedl, že dnes požádá o důvěru vedení hnutí.

Babiš v přímém vstupu v televizi Nova řekl, že chce hlavně hájit zájmy českých občanů. Vstoupit do prezidentské volby se rozhodl poté, co sleduje nečinnost vlády, prohlásil. Sám si myslí, že příliš velké šance na zvolení nemá, chce ale přesvědčit voliče, že je dobrý kandidát na prezidenta. Osmašedesátiletý politik a jeden z nejbohatších Čechů čelí před soudem obžalobě v případu dotačního podvodu při stavbě areálu Čapí hnízdo.

Přihlášku na prezidenta je nutné podat nejpozději 8. listopadu, je nutné k ní připojit podpisy nejméně deseti senátorů, dvaceti poslanců, nebo 50.000 občanů. Babiš řekl, že požádá o podporu poslance.

Původně mělo ANO svého favorita o post prezidenta oznámit minulý týden. Nestalo se tak ale kvůli Babišově covidové izolaci.

Babiš v září v rozhovoru s ČTK řekl, že hnutí má čtyři možné uchazeče. Jsou jimi šéfka klubu Alena Schillerová, první místopředseda hnutí Karel Havlíček a bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček. Čtvrté jméno prozradit nechtěl. Některá média spekulovala, že by mohl za ANO kandidovat velvyslanec v Izraeli a bývalý ministr zahraničí, obrany či kultury Martin Stropnický. Nakonec Babiš ještě před dnešní tiskovou konferencí svého hnutí oznámil, že kandidovat hodlá sám. Několik hodin předtím se sešel na zámku v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem.

Server Seznam Zprávy v neděli uvedl, že centrála hnutí vydala regionálním organizacím pokyn, aby hledaly vhodná místa pro Babišovy nové cesty po republice, které by měly začít v listopadu. V létě Babiš objížděl zemi v obytném voze, tvrdil, že nejde o jeho osobní kampaň.

První kolo prezidentské volby se bude konat 13. a 14. ledna, druhé o dva týdny později. Nejsilnější podpoře se podle posledních průzkumů těší armádní generál a bývalý náčelník vojenského výboru NATO Petr Pavel. K jeho nejvážnějším soupeřům by případně spolu s Babišem patřila bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.

Vládní koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09 už dříve oznámila, že vlastního kandidáta nebude navrhovat, aby netříštila hlasy voličů. Za vhodné kandidáty označila senátora Pavla Fischera, Nerudovou a Pavla.

Zdroj