ANO přichází s několika kandidáty na prezidenta. Vláda vyčkává, mluví „jen“ o strategii

1 týden starý 10

Mezitím, co předseda hnutí Andrej Babiš dělá s obytňákem roadshow po republice, tři jeho pravé ruky vystupují ve Sněmovně – exšéfka státní kasy Alena Schillerová (ANO), bývalý dvojitý ministr Karel Havlíček (ANO) a bývalý předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO).

Teď jejich šéf prohlásil, že někdo z nich by mohl kandidovat na prezidenta. „To je milé od pana předsedy. Nedebatovali jsme o tom, kdo by se na post hodil nejvíce, dokonce ani mezi sebou. Nečeká nás bitva, oba pány mám ráda,“ svěřila se Schillerová.

Nechte se překvapit

Zda se do soutěže o Hrad zapojí i bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), zatím není jasné. Bývalý premiér už několik měsíců na tuto otázku odpovídá vyhýbavě. „Ohlásím to koncem října, nechte se překvapit,“ sdělil posledně.

I kdyby Babiš do boje nešel, dalších adeptů na prezidentského kandidáta je prý v hnutí ANO několik. Jméno je ale zatím tajné. „Nejsou to žádní králíci z uměleckých klobouků nebo nějaká neočekávaná jména, která by nakonec veřejnost překvapila, takže buďte klidní,“ sdělil Havlíček.

Na sociálních sítích se okamžitě začaly objevovat reakce jako „Teta Alena, Double Karel a kytarista Vondráček“. Právě Vondráčkovi mnozí pořád neodpustili, že v roce 2017 vylezl na předsednický pult, aby tam zatančil a zazpíval. Z toho místa také na kolegu ukazoval prostředníček. V té době byl sám třetím nejvyšším ústavním činitelem. „Je mi jedno, kdo z nás to bude, přeju výhru nám všem,“ nechal se slyšet Vondráček.

Babišův největší soupeř se zdá být bývalý generál Petr Pavel. Babiš deníku MF Dnes řekl, že pokud sám kandidovat nebude, měl by z boje odstoupit i on. „Andrej Babiš se vnímá trošku jako středobod nejen českého, ale i evropského politického vesmíru, ale ono to tak není. Jestli se rozhodne kandidovat nebo ne, je jeho věc, na mém rozhodnuti to nic nemění,“ sdělil Pavel.

Narozdíl od hnutí ANO, vládní koalice původně chtěla postavit společného kandidáta, nakonec možná jen někoho podpoří. „Po komunálních a senátních volbách představíme naši strategii,“ slíbil premiér Fiala.

O tom, kdo bude novým českým prezidentem, se začne rozhodovat za necelé čtyři měsíce. První kolo voleb bude 13. a 14. ledna, pokud ale žádný z kandidátů nezíská více něž polovinu všech hlasů, definitivně se rozhodne až o dva týdny později.

Zdroj