Antony Blinken: Rusko selhává ve svých válečných cílech, Ukrajina je úspěšná

3 měsíce starý 149

Šéf americké diplomacie navštívil ukrajinskou metropoli společně s ministrem obrany Spojených států Lloydem Austinem. Podle dřívějších informací Reuters slíbili Ukrajině přímou a nepřímou pomoc ve výši 713 milionů dolarů (16 miliard korun) a postupný návrat amerických diplomatů do země.

„Rusko se snažilo v rámci svého cíle odebrat (Ukrajině) suverenitu, vzít jí nezávislost. To se nepovedlo,“ řekl dnes Blinken podle stanice CNN na tiskové konferenci uspořádané poblíž polsko-ukrajinských hranic. Rusko se podle něj snažilo prosadit sílu své armády a ekonomiky, což se mu podle šéfa americké diplomacie rovněž nepodařilo.

„Nevíme, jak se bude tato válka dál vyvíjet, ale víme, že nezávislá Ukrajina bude existovat mnohem déle, než bude na scéně (ruský prezident) Vladimir Putin,“ prohlásil dále Blinken a Kyjevu přislíbil další americkou podporu.

Drábová v Blesku o ruských hrozbách: Putin je šílený, ale k jaderné válce nesáhne

Video se připravuje ...

Ministr obrany Austin podle Reuters řekl, že povaha boje na Ukrajině se vyvinula tak, že tato země nyní potřebuje zbraně dlouhého dosahu. „Zdůrazňují potřebu tanků. A my děláme vše, co je v našich silách, abychom jim poskytli takový typ podpory, typ dělostřelectva a munice, které budou v této fázi boje účinné,“ citovala CNN Austina.

Blinken a Austin byli prvními takto vysoce postaveným americkými činiteli, kteří Ukrajinu navštívili od začátku války. Tu Rusko rozpoutalo koncem února, nyní se soustředí na ovládnutí jihu a východu země. Agentura AP výpravu amerických ministrů označila za „zahalenou tajemstvím“. Podle Blinkena dvojice ministrů cestovala do Kyjeva vlakem z Polska. V neděli se setkali s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a dalšími ukrajinskými představiteli.

Zdroj