AP: Nemocnici Šífa v Pásmu Gazy opustili pacienti, lékaři i uprchlíci

2 týdny starý 11

foto Ilustrační foto - Palestinci zranění při izraelském bombardování čekají na ošetření v nemocnici Šífa ve městě Gaza 23. října 2023.

Gaza - Nemocnici Šífa v Pásmu Gazy dnes opustili pacienti, lékaři i uprchlíci, kteří tam přebývali. V největším zdravotnickém zařízení v Pásmu Gazy tak podle agentury AP zůstali jen izraelští vojáci a malý počet zdravotníků, kteří zajišťují pomoc lidem, kteří se nemohou přesunout. Palestinští představitelé uvedli, že evakuaci nemocnice nařídila izraelská armáda, která to však odmítá a tvrdí, že lidé odešli dobrovolně. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) není nemocnice schopna dál fungovat.

Podle OSN bylo v nemocničním zařízení asi 2300 pacientů, zdravotníků nebo lidí vyhnaných z domovů. Izrael tvrdí, že nemocnici jako svoji základnu využívá radikální hnutí Hamás. Izraelští vojáci tam provádějí razii čtvrtým dnem a nemocnici stále prohledávají, uvedl dnes večer mluvčí izraelské armády Daniel Hagari.

Agentura AFP s odvoláním na vyjádření ředitele nemocnice napsala, že izraelští vojáci vyzvali k evakuaci jak uprchlíků, tak i pacientů včetně zraněných a zdravotníků. Všichni se podle instrukcí izraelských vojáků měli vydat pěšky na pobřeží v západní části města Gaza, sdělil ředitel agentuře.

Izraelská armáda ale tvrdí, že evakuaci pacientů a zdravotníků nepožaduje. "Izraelské ozbrojené síly v žádném případě nepožadovaly evakuaci pacientů ani zdravotnického personálu," citoval vyjádření armády server The Times of Israel. Izraelští vojáci podle tohoto vyjádření naopak nabídli ohledně požadavku na evakuaci součinnost. Zdravotníci či pacienti, kteří se nechtějí evakuovat nebo toho nejsou schopni, mohou zůstat na místě, uvedla také podle tohoto prohlášení izraelská armáda.

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus večer uvedl, že nemocnici přes den navštívila skupina expertů OSN. "Tým viděl nemocnici, která nemůže dál fungovat - je bez vody, jídla, elektřiny, paliva a s vyčerpanými zásobami léků," uvedl na sít X šéf WHO. Podle něj WHO pracuje s partnery na evakuaci pacientů, kteří jsou stále v nemocnici.

Zástupci izraelské armády tvrdí, že její jednotky nadále v nemocnici Šífa nalézají podzemní infrastrukturu, kterou podle nich využívalo hnutí Hamás. Izraelští vojáci v nemocnici také podle izraelského tisku sbírají poznatky o lidech, které Hamás unesl při útoku na jih Izraele ze 7. října.

V uplynulých dnech izraelská armáda uvedla, že v nemocnici Šífa objevila zbraně. Poblíž zařízení pak nalezla těla dvou rukojmích.

Zdroj