Arenberger: Na Děčínsku se objevila brazilská mutace. Systém PES končí

1 měsíc starý 2

Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) poprvé zhodnotil epidemiologickou situaci v České republice. Ta se podle něj zlepšuje, když klesá počet nově nakažených i hospitalizovaných. Arenberger také uvedl, že příští středu se otevřou termíny k registraci na očkování pro lidi nad 65 let věku. Končí protiepidemický systém PES, představen bude systém nový. 

Petr Arenberger | Foto: ČTK

"Pokračuje pozitivní trend. Snižují se počty nakažených, nových pacientů v nemocnicích. Stále jsou ale patrné mezikrajové rozdíly," shrnul situaci ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) s tím, že reprodukční číslo zůstává na 1,8. 

Podle nového šéfa českého zdravotnictví Česká republika zřejmě během pátku překročí dva miliony vyočkovaných látek. "Do konce června bychom mohli mít naočkováno 58 procent populace,“ zdůraznil Arenberger. Rychlost očkování však zavísí na dodávkách vakcín. Cílem je očkovat 140 tisíc lidí denně. 

V příštím týdnu se otevřou registrace k očkování i pro další skupiny. Od pondělí se budou moci hlásit lidé s mentálním onemocněním, zrakovým postižením, nebo oslabeným imunitním systémem. "Ve středu otevíráme skupinu 65+," doplnil Arenberger. 

Podle ministra zdravotnictví se pondělní otevírání škol nebude týkat Děčínska, a to zejména kvůli třem výskytům jihoafrické mutace koronaviru. Odklad se naopak nebude týkat Zlínského kraje. „V tomto případě se bude postupovat podobně jako v ostatních oblastech České republiky," zdůraznil. 

„V podstatě jakékoliv rozvolňování je rizikové pro růst reprodukčního čísla,“ doplnil později Arenberger. Podle něj je však to pondělní již rozjeté a nebylo by vhodné jej zbrzdit. Ministr také apeloval na veřejnost, aby dodržovala opatření a i nadále omezovala kontakty na minimum: "To, že přestal platit nouzový stav, neznamená, že zmizel i ten virus." 

Pravidla pro sportování 

Arenberger rovněž představil pravidla pro sportovní činnosti od 12. dubna. Venku mohou podle něj sportovat skupiny až dvaceti lidí, a to bez využití sprch a šaten. Ve vnitřích prostorách ale mohou sportovat pouze sportovci, kteří jsou za tuto činnost placeni. "Amatérští sportovci tedy nemohou využívat vnitřní sportoviště," konstatoval. 

Další omezení amatérského sportu - kupříkladu povinnými rouškami nebo negativními testy - nejsou podle Arenbergera nutná. Bez roušek se ovšem skupina deseti lidí může sejít jenom při sportování. „Pokud máte party a sejde se 10 lidí, tak musíte mít roušky,“ nechal se slyšet ministr zdravotnictví. 

"Oddálení sportovní činnosti uvnitř nám nabídne možnost posoudit tu epidemiologickou situaci," vysvětlil následně Arenberger. 

Podle původních předpokladů mělo ministerstvo v pátek představit novou protiepidemickou tabulku systému PES, ta však nakonec vůbec nebude. "Na PSA zapomeňte, pokud to není váš pes na dvorku. Půjdeme jiným směrem," uvedl ministr s tím, že přijde nový systém, který ponese nové jméno. Do čtrnácti dnů chce Arenberger představit "přeskupení skupin". 

Ministerstvo rovněž plánuje vytvořit odbornou skupinu, která se bude pandemii věnovat i v dlouhodobém měřítku a na mezinárodním poli. 

Jarní seriál pro malé i velké zahradníky. Předplaťte si Deník.cz a získejte neomezený přístup k seriálu Předsevzetí 2021. Více zde.

Zdroj