Arestovyč: Ruští vojáci si už před útokem rezervovali restaurace v Kyjevě

3 měsíce starý 141

Bezpečnostní poradce Oleksij Arestovyč Foto: Profimedia.cz

Arestovyč: Ruští vojáci si už před útokem rezervovali restaurace v Kyjevě

„Volali a říkali: rezervujte nám stůl, přijedeme s celou Uljanovskou brigádou,“ cituje Arestovyče server Obozrevatel. „A kde je teď ta Uljanovská brigáda?“ ptal se ironicky jeden z hlavních bezpečnostních poradců.

Zda je o autentický příběh, nebo ho Arestovyč poněkud přikrášlil, nelze zjistit.

Pravdou ovšem je, že původní scénář ruské ofenzívy počítal se zabráním Kyjeva do dvou až tří dnů. O rychlém pádu hlavního města hovořily i informace amerických tajných služeb. To se na konec nestalo ani po dvou měsících a ruská armáda se od Kyjeva stáhla.

Ukrajinští vojáci podle Arestovyče našli u zabitých ruských velitelů podrobné plány. V jednom z dokumentů stálo, že mají Rusové do 12 hodin od zahájení „speciální operace“ rozmístit hlídky u Parlamentu, Národní banky a před prezidentskou kanceláří.

Druhá vlna měla dorazit do kyjevské čtvrti Pečerskyj a obsadit tamní náměstí Slávy. Představa byla prý taková, že by tam pak mohly přistávat vrtulníky.

„Vtip je v tom, že si to vážně mysleli, vážně to naplánovali. Tohle ukazuje, jak moc byli ve skutečnosti odpojeni od reality. (...) Někdo vytvořil naprosto falešný obraz, který posloužil nejen jako podklad pro tuto ‚operaci‘, ale jako i základ pro vojenskou konstrukci,“ myslí si Arestovyč.

„Vždyť s touhle armádou chtěli porazit NATO, o Ukrajině ani nemluvě,“ dodal.

podpis
Zdroj