Argentina je po výhře na MS v žebříčku FIFA druhá, Češi klesli na 38. místo

3 měsíce starý 11

 Reuters

Francie si navzdory porážce ve finále polepšila na třetí pozici. Česká reprezentace si oproti říjnovému vydání pohoršila o tři místa a je 38. Žebříček dnes na svém webu zveřejnila FIFA.

Argentina ovládla světový šampionát potřetí v historii po letech 1978 a 1986. Do turnaje v Kataru vstoupila překvapivou porážkou 1:2 od Saúdské Arábie, ale poté už nezaváhala.

K triumfu ji sedmi góly dotáhl Lionel Messi. Pětatřicetiletý útočník Paris St. Germain byl jako první hráč v dějinách podruhé vyhlášen nejlepším hráčem MS. V nedělním finále se trefil dvakrát, navíc nezaváhal ani ve vítězném penaltovém rozstřelu.

Argentina nyní ztrácí 2,39 bodu na Brazílii, která žebříček vede od března. "Kanárci" na MS vypadli ve čtvrtfinále po penaltách s pozdějšími držiteli bronzu Chorvaty. Pětinásobní světoví šampioni naposledy turnaj ovládli v roce 2002.

Ze druhé na čtvrtou příčku klesla Belgie. Obhájce bronzu vypadl v Kataru už ve skupině. Páté místo udržela Anglie, jež ve čtvrtfinále nestačila na Francii.

Na šesté místo se posunuli Nizozemci a na sedmé Chorvati. Největší překvapení uplynulého MS Maroko, které čtvrtým místem vybojovalo nejlepší výsledek afrického týmu v historii, poskočilo z 22. pozice na jedenáctou. Zatímco Argentina si oproti předchozímu žebříčku polepšila o 64,50 bodu, Maroko dokonce o 108,85.

Čeští fotbalisté si pohoršili o 1,60 bodu. Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého sehráli v listopadu dva přípravné duely. Nejprve doma zdolali 5:0 Faerské ostrovy, s nimiž se utkají v kvalifikaci o Euro 2024, a následně prohráli v Turecku 1:2.

Příští podobu žebříčku zveřejní FIFA na jaře.

Zdroj