Argentina se připojí k podpoře Ukrajiny. Je první zemí z Latinské Ameriky, která tak učinila

před 1 měsíc 66

Argentina se přidá ke kontaktní skupině pro Ukrajinu. Podle agentury EFE to oznámilo argentinské ministerstvo obrany. Takzvaný formát Ramstein koordinuje humanitární a vojenskou pomoc zemi, která už přes dva roky čelí ruské agresi. Skupina má přes pět desítek členů, Argentina je však jejím prvním členem z Latinské Ameriky.

Buenos Aires 20:22 14. června 2024 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Argentinská vlajka

Argentinská vlajka | Zdroj: Pixabay

Argentinský ministr obrany Luis Petri uvedl, že cílem zapojení jeho země je „podpořit mír a mezinárodní stabilitu“. Argentina očekává od členství různé pozitivní dopady, například posílení vztahů se Spojenými státy a evropskými zeměmi.

ONLINE: Podmínkou pro jednání s Kyjevem je stažení ukrajinských vojáků z východu země, řekl Putin

Číst článek

Postoj Argentiny ohledně války na Ukrajině se změnil na konci loňského roku po nástupu ultraliberálního prezidenta Javiera Mileie do úřadu. Ten výrazně podporuje Ukrajinu a její právo na obranu před ruskou agresí. Předchozí peronistická administrativa měla méně vyhraněnou pozici.

Postoje států Latinské Ameriky ke konfliktu v Evropě se různí. Moskva má ve Střední a Jižní Americe řadu svých nejbližších spojenců, jako jsou Kuba, Venezuela či Nikaragua.

Další země se staví ke konfliktu opatrně. To je případ Brazílie, která odsuzuje ruskou invazi a současně vyzývá Moskvu i Kyjev k jednání o míru. Brazílie také odmítla povolit prodej munice a zbraní Ukrajině s odkazem na svou neutralitu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přečtěte celý článek