Argentinský prezident Milei dorazil na Pražský hrad, bude jednat s Pavlem

před 4 týdny 45

Na Pražský hrad v pondělí večer dorazil argentinský prezident Javier Milei, přivítala ho česká hlava státu Petr Pavel. Jednat budou o vzájemných vztazích i o globální bezpečnosti. Společné setkání poté krátce zhodnotí pro média, briefing bude bez možnosti novinářských dotazů.

Na Hradčanském náměstí na příjezd argentinské hlavy státu čekala zhruba stovka lidí. S Pavlem posléze neobvykle dlouho Milei hovořil u Matyášovy brány. V delegaci kromě zástupců zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky byli vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný, náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec nebo náměstek ministra zahraničí Jiří Kozák.

Pavel s Mileiem budou jednat o politické situaci v Argentině, ale i o globální bezpečnosti či bilaterálních vztazích včetně obchodu. Argentina je pro Česko čtvrtým nejvýznamnějším exportním trhem v Latinské Americe. Pro české firmy je zajímavá v energetice, zdravotnictví, těžbě, obranném průmyslu, informačních technologiích, zemědělství či potravinářství.

Podle zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky spojuje Česko a Argentinu i pohled na ruskou agresi proti Ukrajině. V jihoamerické zemi zároveň žije jedna z největších krajanských komunit na světě, která čítá až 50.000 lidí vlastnících český pas. Aktivních je také několik krajanských spolků.

Milei se odpoledne setkal s premiérem Petrem Fialou (ODS). Po setkání předseda vlády novinářům řekl, že experti začnou pracovat na dohodě o zamezení dvojímu zdanění, což posílí vzájemný obchod. Státníci dále jednali o podpoře Ukrajiny napadené Ruskem i o hospodářské spolupráci.

Vpodvečer argentinský prezident vystoupil v Paláci Žofín s přednáškou ve španělštině na téma Jak na neefektivní vládu. Mimo jiné hovořil o tom, že od jeho prosincového nástupu do úřadu výrazně v Argentině klesla inflace. Jeho účast na konferenci účastníci ocenili výrazným potleskem, zatímco nedaleko paláce proti Mileiovi demonstrovala skupinka lidí.

Milei oznámil stovky opatření měnících zákony v ekonomické či sociální oblasti. Prostřednictvím radikálního úsporného programu se snaží kdysi bohatou zemi přivést zpátky na cestu růstu. Jeho vláda zrušila tisíce pracovních míst, omezila různé subvence a sociální programy. Podle Mileiových odpůrců, mezi kterými jsou levicové strany, odbory a sociální organizace, jeho reformy poškodí miliony Argentinců.

Přečtěte celý článek