Argentinský prezident si po MS telefonoval s Putinem. Ruského diktátora vyzval k míru

3 měsíce starý 40

 Reuters

Prezident Alberto Fernández vyhlásil na dnešek státní svátek, aby země mohla třetí argentinský triumf na mistrovství světa oslavit.

Zlatou trofejí zamával fanouškům při výstupu z letadla Messi. Fotbalistům na uvítanou zahrála rocková skupina La Mosca skladbu "Muchachos", kterou napsal jeden z fanoušků na melodii staré písně kapely a jež se pro argentinské příznivce stala neoficiální hymnou mistrovství světa v Kataru. Poté se výprava přesunula pomalou jízdou v otevřeném autobusu, z kterého zdravila čekající fanoušky, do sídla Argentinské fotbalové asociace.

Argentinští reprezentanti byli doma netrpělivě očekáváni. Cestu jejich speciálu sledovalo podle agentury AP na leteckém radaru na internetu téměř 200 000 lidí.

Fotbalisté přespali v sídle asociace, aby nabrali síly na odpolední oslavy na tradičním místě u obelisku na náměstí Republiky. Svět obletěla fotografie, na níž Messi spí s trofejí pro mistra světa.

Kolem poledne už byly v ulicích centra Buenos Aires statisíce fanoušků. Mnoho z nich mělo transparenty oslavující Messiho a zesnulého Diega Maradonu, který jihoamerickou zemi dotáhl ke zlatu před 36 lety. Příznivci také dorazili s hudebními nástroji a vylezli třeba i na sloupy pouličního osvětlení nebo autobusové zastávky.

Fanoušci se snažili dostat co nejblíže autobusu s hráči, aby zahlédli především Messiho. "Půjdeme tam, kde Leo bude, protože umíráme touhou ho vidět. Když vidíte jeho nadšený úsměv a oči plné touhy, naplňuje to naše srdce radostí a štěstím. Leo si to už roky zasloužil. Tohle je jeho chvíle," citovala agentura AP fanynku Victorii Roldánovou, která si na oslavy vzala repliku trofeje pro mistry světa.

"Je to šílené, neuvěřitelné. Je to ta nejlepší věc, která se vám v životě může stát. Je ohromně krásné vidět tolik šťastných lidí pohromadě, jak se drží za ruce, objímají se a líbají. Dnes jsme jeden lid," řekl agentuře Reuters kovodělník Matio Gomez.

Fanoušci oslavují už od nedělního finále. "Na zemi leží lidé, kteří přišli rovnou z předchozí párty. Vstanou a jdou slavit dál. Všechno je pokryté modrou a bílou barvou. Podél silnic a dálnic všichni lidé fandí Argentině. Je to opravdu působivé, výjimečné. Dojme vás to. Plakal jsem ráno, včera, předevčírem, už to dál nejde," líčil jeden z fanoušků Elio Maisares.

Argentina ovládla šampionát potřetí, předchozí tituly získala v letech 1978 a 1986. V nedělním dramatickém finále porazila obhájce prvenství z Francie po výsledku 3:3 a 4:2 po penaltovém rozstřelu.

Prezident Fernández na Twitteru zveřejnil gratulace k vítězství Argentiny od světových politických lídrů včetně ruského prezidenta Vladimira Putina, s nímž telefonoval. Rusko od února vede válku na Ukrajině.

"Děkuji za tento pozdrav, prezidente Putine. Nechť štěstí, které dnes spojuje Argentinu s tolika zeměmi světa, poslouží jako příklad: naše společnosti potřebují jednotu a mír," napsal Fernández.

Zdroj