Záchranáři základnu v Plané u Českých Budějovic původně využívali jen rok, leteckou záchranku pak začala provozovat armáda z jihočeské Bechyně. Teď je provozovatelem letecké záchranky soukromá společnost DSA, která vzešla z výběrového řízení. A zachránáři se tak po čtyřech letech vrací do Plané. Jak vypadal jejich první den?

České Budějovice 11:54 4. ledna 2021

Letecká záchranka v Plané u Českých Budějovic | Foto: Kristýna Barchini | Zdroj: Český rozhlas

Přesně v 9.15 vzlétl žlutý vrtulník po čtyřech letech opět z heliportu v Plané. „Letěli na Táborsko k pacientovi s poruchami vědomí,“ doplňuje ředitel jihočeské záchranné služby Marek Slabý.

Přesně v devět hodin a patnáct minut žlutý vrtulník po čtyřech letech poprvé vzlétl z heliportu v Plané

Vybudování heliportu v Plané stálo podle něj kromě peněz také hodně úsilí. I proto je rád, že se sem vrtulníky mohly vrátit. Pro samotné pacienty by se ale nic změnit nemělo.

„Pacient by to neměl poznat, protože tak, jak jsme pracovali do roku 2016 my, tak stejně dobře pracovala i armáda. Předpokládám, že tím, že nastoupí jiný vrtulník, ale velmi podobné posádky, tak pro pacienta by se nemělo změnit nic,“ dodává Slabý.

Záchranáři budou i nadále udržovat nepřetržitý režim 24 hodin po sedm dní v týdnu. Pacienty navíc dokážou zachránit i v obtížně přístupném terénu nebo v noci.

Díky nižší váze může nově vrtulník přistávat i na heliportu na střeše jindřichohradecké nemocnice, kam armádní vrtulník kvůli své vysoké hmotnosti dosedat nesměl.

Kristýna Barchini

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Armádu střídají záchranáři. Letecká záchranka se po čtyřech letech vrací do Plané u Budějovic

  2. Jeden z mála lékařů z ciziny, jenž pomohl během druhé vlny, je pendler z Francie. Byl tu na dovolené

  3. Rok 2020 pohledem umělců: jako reality show nebo drama dotované nábytkářskou firmou

  4. I když trpěli, přišli o blízké i majetek. Příběhy sudetských Němců, kteří nesympatizovali s Hitlerem

  5. ‚Neočekávatelná situace.’ Ústavní soud se podruhé zastal řidiče, který srazil seniorku mimo přechod

  6. Vítězná série pardubických hokejistů skončila. ‚Rozhodly přesilovky,‘ hodnotí zápas s Hradcem trenér

Aktuální témata

Koronavirus, Druhá vlna koronaviru, Lockdown, Film, Koronavirus USA, Koronavirus v Česku, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, SK Slavia Praha, Petra Kvitová, Parlamentní volby 2021, Euro 2020, Prezidentské volby USA 2020, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Seznam ministrů, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, Datová žurnalistika, SPORT - rychlé zprávy, Fotbal online, Hokej online, KLDR, Předvolební průzkumy, Afghánistán, Rychlé sportovní zprávy, Gabriela Koukalová, Sýrie, Bramborový salát, Bitcoin, Ester Ledecká, EURO 2020, ZŠ Plynárenská Teplice, Sucho, Izrael, Real Madrid, Kim Čong-un, Donald Trump, Nemocnice na Bulovce, Andrea Vrbovská, Tomáš Horáček, Zuzana Čaputová

Doporučujeme