Asociace soukromého zemědělství předložila vládě návrhy k lepší zemědělské politice

před 5 měsíce 80

13. 2. 2024AktualizovánoPrávě teď|Zdroj:

ČT24

,

ČTK

Asociace soukromého zemědělství (ASZ) na tiskové konferenci představila deset návrhů, které by měly podle jejích zástupců zefektivnit současnou zemědělskou politiku v zemi. Hlavním bodem je podle jejích zástupců zastropování dotací pro velké podniky. Farmáři se v Česku potýkají s problémy například v důsledku dovozu levných komodit ze zahraničí.

„Vyzýváme vládu k důslednějšímu a aktivnějšímu plnění vládního prohlášení,“ řekl předseda ASZ Jaroslav Šebek. Dále je podle něj třeba přepracovat dotační systém a pomoct tak malým a středním podnikům. Zastropování dotací pro největší podniky patří mezi stěžejní požadavky ASZ.

Také by se podle ASZ měla například snižovat administrativní zátěž zemědělců. „Tento problém jde i za celou Evropskou unií,“ podotkl Šebek.

Zástupci asociace mají sice výhrady k tomu, jak vládní koalice provádí zemědělský program, Šebek však odmítl, že by se asociace účastnila 19. února v Praze plánovaných protestů farmářů. „

Zemědělci se obávají hlavně dalšího propadu tržeb a ohrožení své existence. Tržby z rostlinné produkce se podle předsedy Regionální agrární rady Libereckého kraje Roberta Erlebacha loni propadly z obvyklých 110 miliard korun na 93 miliard, z toho v obilovinách je propad 28 procent. V živočišné výrobě vzrostly tržby zhruba o osm procent, celkový zisk v zemědělství se ale proti roku 2022 snížil o šedesát procent na 8,7 miliardy korun.

Přečtěte celý článek